"Muluji svého psa stejně, jako miluji tebe.Ale zatímco ty můžeš odejít, on se mnou zůstane."
Cat Stevens

Prosinec 2010

OTEVŘÍT

2. prosince 2010 v 17:32 Vaše přání, požadavky...
Zdravím, založila jsem novou rubriku a zároveň tím umožňuji komukoliv, kdo na mém blogu nenajde, co potřebuje, aby si o to napsal. Pokud seženu vhodný materiál, určitě se pokusím v nejbližší době nedostatek doplnit a popřípadě, že zde zanecháte kontakt, ozvu se. 
Neváhejte a napište si o to, co zde postrádáte!

Artuš od Betlémské pastviny

2. prosince 2010 v 17:29 Můj pes

Artuš od Betlémské pastviny


Datum narození: 17. 8. 2007 (1:05h)
Pohlaví: pes
Přezdívky: Art, Artík, Arťas, Košťátko...
Váha: cca 23 kg
Výška: cca 58 cm
Chovatel: Šárka a Martin Ulrychovi
Majitel: Veronika Frýdová
Stránky: www.borderkolie-artus.webnode.cz

Turecké psí plemeno váží až 130 kilogramů a utáhne i traktor

2. prosince 2010 v 17:28 Články ohledně psů
Svou nezdolnou sílu předvádí pes rasy Kangalský pastevecký pes z turecké vesnice poblíž města Sivas. Problém pro něj není ani táhnutí traktoru vážícího v průměru 1400 kilogramů. Dospělí jedinci této rasy mohou dorůst do výšky více než 90 centimetrů v kohoutku a jejich váha může být až neuvěřitelných 130 kilogramů. Takzvaný Kangal je zároveň tureckým národním plemenem.
Ačkoli u nás je registrovaných zatím pouze pět jedinců této čistokrevné rasy, v USA je poměrně rozšířený. V Evropě se navíc toto plemeno chová pod názvem Anatolský pastevecký pes.
Kangal je krátkosrsté plemeno, které bylo využíváno především k ochraně stád hospodářských zvířat, především pak ovcí a koz. Chránil je před nejrůznějšími predátory, hlavně vlky, medvědy a šakaly.
Jeho zbarvení není jednotné, obvykle má však čistě plavou srst na těle, přičemž na obličeji v okolí očí i uší je černý. Přestože jsou Kangalové velice mohutní psi, jsou oblíbení i pro svou lásku k dětem a jiným zvířatům. Rodinu, která se o takového psa stará, pak velice intenzivně ochraňuje a hlídá.

ZDROJ: novinky.cz

Kolie z Čech se ujala osiřelých koťat. Kojí je, aniž by sama měla štěňata

2. prosince 2010 v 17:27 Články ohledně psů
Síla mateřských pudů nepřestává překvapovat ani v říši zvířat. Tentokrát je hlavní hrdinkou celého příběhu kolie Sára, která se ujala novorozených koťat, jako kdyby to byla její vlastní mláďata. Jejich opravdová máma totiž po porodu zemřela. A ačkoli Sára nemá štěňata, mateřské mléko se jí spustilo a nyní tak může desetidenní koťátka i kojit.
Šest koťat se narodilo kočce Máje v Šestajovicích u Jaroměře. Mája bohužel porod nepřežila, o šest koťátek se musel postarat jejich majitel Jan Tichý, který se pokoušel je krmit uměle. Mláďata však trpěla zácpou a měla nafouklá bříška, dvě z nich byla příliš slabá a nepřežila.
"Když jsem ta miminka přivezla, zkoušela jsem na nafouklá bříška všechno možné, nic z toho ale nepřineslo valný výsledek, koťata měla hroznou zácpu. Také jsem jim prováděla klystýr, to byl také křik na celý dům, ale chtěla jsem jim pomoct," sdělila Novinkám Dita Kroupová, dcera Jana Tichého, která se rozhodla o zbylá mláďata postarat.
Druhý den, kdy už Dita Kroupová z Chlumce nad Cidlinou vše pomalu vzdávala, stále zkoušela malé krmit a masírovat jim bříška. Chtěla je zkusit nabídnout fence, která má již odrostlá štěňata, ale ta je zamítla. Zato jejich druhá fenka Sára neustále pobíhala kolem a o mláďata se zajímala. Paní Kroupová je proto zkusila položit k ní.

Fenka Sára je téměř okamžitě přijala "za své"

"Jakmile mláďata ucítila chlupy, hned začala lézt a pískat, hledala cecík. Sárinka se pootočila ještě více na bok, aby koťata měla přístup, olizovala je a čekala," řekla Novinkám Kroupová. Samozřejmě koťata byla jen ráda, že mají teplo "mámy" a tak spokojeně usnula. Ona je občas pomasírovala a všichni byli spokojení.
"To ještě koťátka nepila od Sárinky, pořád jsem je krmila připraveným mlékem," uvedla Kroupová. Další den bylo jedno z koťátek už tak dehydrované a slabé, že nevydrželo. Takže jsou nyní tři, ale ty se mají čile k světu.
"V neděli ráno jsem šla opět krmit a vidím, jak je koťátko s bílou mašlí na krku přisáté, Sárince se spustilo mléko a koťata to nejspíš vycítila, takže se obsluhují sama. Občas jim ještě pomůžu, protože cecíky psů jsou větší a nejsou tak pevné jako u koček, takže mají občas problém se přichytit. V noci už mě koťátka nebudí, bříška se jim o něco zmenšila a jsou spokojená, tak doufám, že to tak i zůstane. Uvidíme následující dny. 'Mamina' se o ně ale stará velice pečlivě," dodala nová majitelka koťátek, která jim spolu s kolií Sárou zachránila život.

ZDROJ: novinky.cz

Čivava se skvělým čichem bude v Japonsku pracovat jako policejní pes

2. prosince 2010 v 17:26 Články ohledně psů
U japonské policie bude již zanedlouho sloužit nejmenší psí plemeno světa - čivava. Pouze tříkilová fenka jménem Momo (Broskvička) tak bude pracovat po boku německých ovčáků, zlatých retrívrů a jiných obvykle vzrostlejších plemen. Momo je jednou z 32 úspěšných kandidátů na místo policejního pátracího psa z původně 70 vycvičených jedinců.

Japonská policie má služební čivavu, odbornici na vyprošťování

Hnědobílá čivava dokázala minulý týden podle pachu najít ukrytou osobu do pěti minut a i v dalších disciplínách se jí dařilo. Výhodou její drobné tělesné stavby je přitom i skutečnost, že se dostane do mnohem stísněnějších prostor než její větší psí kolegové.
Využití pro ni policisté proto najdou především po katastrofách jako je zemětřesení. Náklady na krmení jsou navíc také několikanásobně menší.
Momo je v Japonsku první čivavou ve službách policie a dost možná i jedinou na celém světě. Japonci jsou známí svou posedlostí po všem miniaturním, ale podle policejního mluvčího v pátrací a záchranářské divizi se může stát policejním psem jakékoli plemeno, zalíbení v malých psech tak zřejmě nehraje žádnou roli.
Fenka získá smlouvu ke spolupráci s policií nejméně na rok, což je v poměru na psí léta poměrně dlouhá doba.

ZDROJ: novinky.cz

Vlak srazil ve 130kilometrové rychlosti psa, operace stály 400 tisíc

2. prosince 2010 v 17:25 Články ohledně psů
Obrovské štěstí v neštěstí potkalo psa jménem Tyler žijícího v anglickém Waltham Abbey. Přestože před třemi lety vběhl pod vlak, který jej srazil ve 130 kilometrové rychlosti, a veterinář ho chtěl utratit, majitelé udělali vše proto, aby se gordonsetr Tyler z vážných zranění dostal. Po mnoha operacích a léčebných procedurách za více než 400 tisíc korun je nyní pes i bez jedné nohy ve skvělé formě.
Tylerova vrozená zvědavost ho málem stála život, když se dostal do cesty vlaku, který jej v plné rychlosti smetl. Pes utrpěl mnohačetná zranění, z nichž nejvážnější byla rozdrcená pánev, která se navíc oddělila od páteře. Jeho majitelé Leanne a Andy Hillovi se obávali nejhoršího, ale nehodlali se vzdát.
Polovina nákladů ze zhruba 406 tisíc korun byla hrazena z pojištění, druhou polovinu museli zaplatit Hillovi. Tyler musel v posledních třech letech podstoupit celkem tři operace a lekce plavání jako rehabilitace. Nyní pětiletý pes je však nyní opět zdravý a plný života, přišel jen o část jedné nohy.
"Je to absolutní zázrak, že přežil. Když nám pracovník železnice sdělil, že do něj vrazil vlak, bylo nám řečeno, že možná nikdy nenajdeme ani jeho ostatky. Je to úžasný pes a udělal tolik proto, aby se dostal do současného stavu. Bylo to těžké pro všechny, ale je skvělé ho opět vidět běhat," uvedla šťastná majitelka téměř znovuzrozeného gordonsetra Tylera.

ZDROJ: novinky.cz

Číňanka se vzdala práce a prodala dům, aby se postarala o 1500 psů

2. prosince 2010 v 17:19 Články ohledně psů
Vzdala se kariéry a prodala svůj dům, auto i šperky, aby se mohla starat o toulavé psy. Číňanka Wen-ťin Cha má obdivuhodnou povahu a její láska ke zvířatům ji přivedla až k současným více než 1500 psům a 200 kočkám, o které se obětavě stará ve svých neoficiálních záchranných centrech poblíž Nankingu, která za tímto účelem na své náklady založila.
Žena si najala na výpomoc deset zaměstnanců pro psí centrum a další dva na provoz kočičího, který stojí nedaleko a kde se Wen-ťin Cha spolu s nimi stará o 200 opuštěných a toulavých koček.
"Ze začátku jsem se tomu věnovala jen ve volném čase, ale jak se nashromáždilo víc a víc opuštěných domácích mazlíčků, musela jsem pro ně začít pracovat na plný úvazek," řekla Cha. Její projekty byly však ohroženy, jelikož místní úřady takovou práci neuznávají a pozemky, na kterých neoficiální "útulky" stojí, chtěly využít ke stavebním účelům.

Daleko od lidí, aby nikomu nevadil štěkot 

"Musela jsem najít nové místo, které by bylo opuštěné a dál od lidí, jelikož 1500 psů, to není zrovna ticho a klid. Pozemek navíc musel být levný k pronájmu, protože většina našich příjmů pochází z darů," sdělila starostlivá Číňanka.
S financemi je to občas velice komplikované, proto se v centrech někdy pořádají takzvané dobrovolnické dny, kdy lidé mohou přinášet potravu a krmit psy sami. Cha však nakonec nové místo pro svá dvě centra sehnala, a to v oblasti Pukou ve vesničce Chou-Jü.
Žena přitom doufá, že jí více dobrovolníků pomůže nejen finančně, aby mohla zřídit další útulek, ale že se také v sobotu najde dost lidí, kteří budou ochotni pomoci s přemístěním stovek zvířat do Chou-Jü.

ZDROJ: novinky.cz