"Muluji svého psa stejně, jako miluji tebe.Ale zatímco ty můžeš odejít, on se mnou zůstane."
Cat Stevens

Červen 2010

Zbitý belgický ovčák přežil první noc, útočník skončil v léčebně

23. června 2010 v 12:16 Případy
První noc po akutní operaci přežil belgický ovčák, kterého v pondělí večer brutálně napadl jeho majitel v pražských Vysočanech. Přesto je stav zvířete nadále velmi vážný. Policie se mezitím připravuje na výslech útočícího muže, který byl převezen do léčebny v pražských Bohnicích.
středa 2. června 2010, 14:19 - Praha
Muž skončil ve zdravotnickém zařízení s diagnózou agresivní psychózy. Pokud by byl uznán vinným z týrání zvířat, hrozilo by mu až tříleté vězení. Důležitý tak bude výrok lékařů o tom, zda byl za své jednání odpovědný.
"Muž zatím nebyl vyslechnut, jelikož to jeho zdravotní stav neumožnil," řekla ve středu Novinkám mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Podle ní budou vyšetřovatelé pravděpodobně potřebovat znalecké posudky, které určí, zda byl muž v době útoku na zvíře příčetný. [celá zpráva]
Podle dostupných informací se majitel o psa bez problémů staral od štěněte. Je proto možné, že za útokem stojí akutní zdravotní nebo psychické problémy. Pokud by lékaři určili, že muž nebyl příčetný, nemohl by být čin klasifikován jako týrání.
Příběh zraněného belgického ovčáka vyvolal silnou vlnu zájmu veřejnosti. Lidé nabízejí svou pomoc, úhradu léčby i to, že si psa vezmou do své péče.
"Zatím však zájemce o převzetí zvířete odmítáme, prognóza vývoje jeho zdravotního stavu je nejistá," uvedl ve středu šéf pražských městských útulků Václav Steinbauer.
Rentgen u psa odhalil několikanásobné proražení lebky, zvíře je tak stále v péči veterinářů. Má sice snahu vstát, ale je pod léky. Veterináři dávají psovi také léky pro zmírnění otoku mozku.

Novinky.cz

Muž téměř ubil svého ovčáka kladivem, veterináři bojují o jeho život

23. června 2010 v 12:15 Případy
Brutální případ týrání zvířat se stal v pondělí večer v pražských Vysočanech. Muž udeřil svého psa několikrát kladivem přímo do hlavy. Odchytová služba převezla těžce zraněné zvíře do útulku, kam současně na pomoc spěchal i veterinář. Zvíře nyní bojuje o život, případ už vyšetřují policisté.
úterý 1. června 2010, 12:17 - Praha 
(Aktualizováno: úterý 1. června 2010, 12:24 )
Strážníky z odchytové služby přivolali policisté, kteří byli na místě první. V objektu v ulici Ke Klíčovu v Praze 9 našla odchytová služba černého psa uvázaného k železné tyči s rozbitou hlavou a kvílícího bolestí.
Pes byl v kritickém stavu. Jako by vycítil, že mu chceme pomoci, nebyl vůbec agresivní. Po osmé hodině večer už byl v trojském útulku na operačním sále. Kromě zvěrolékaře a sestry zůstal do noci v práci i ostatní personál útulku a všichni bojovali o život zvířete.
Lékaři zjistili v jeho hlavě asi pět děr a otok mozku. "Bojuje o život. Je to s ním tak padesát na padesát. Zdá se ale, že má chuť žít. Je to belgický ovčák, starý kolem osmi let. Kromě jiné péče dostává stále infuze a další léky," dodal vedoucí pražských městských útulků Václav Steinbauer.
Případ vyšetřuje policie z Prahy 9. "My budeme určitě dávat podnět na městskou veterinární správu s návrhem k odebrání psa majiteli," uvedl vedoucí útulků.
"Léčba není jednoduchá a zatím přesáhla asi deset tisíc korun. Zraněný pes podstoupil veškerá vyšetření, včetně rentgenu. Úsilí lidí ale nikdo nezaplatí, jejich obětavost a nasazení je fakt velké," míní Václav Steinbauer.

Novinky.cz

Zákony o verbálním i neverbálním projevu psa ponechaného o samotě v uzavřené místnosti

16. června 2010 v 16:11 Murphyho zákony2

Howlův zákon přímé úměry

Pes, ponechaný o samotě v uzavřené místnosti, vyje tím hlasitěji, čím více sousedů je v dané chvíli na doslech.

Výjimky z Howlova zákona

Není-li na doslech žádný soused, pes ponechaný o samotě v uzavřené místnosti 
- spí 
- ničí věci, jejichž demolice není spojena s vyluzováním hlasitých zvuků.

Zákon intenzity vytí podle dr. Deafa

Pes, ponechaný o samotě v uzavřené místnosti, vyje nejhlasitěji tehdy, když se váš soused vrací z noční služby a touží po zaslouženém spánku.

Deafův zákon poměru sil

Intenzita vytí psa ponechaného o samotě v uzavřené místnosti je tím větší, čím větší je vzrůst a muskulatura vašeho souseda, pracujícího na směny.

Zákon stupňování agresivity

Pes ruší ze spánku pouze ty sousedy, kteří jsou schopni a ochotní pustit se s vámi do fyzické potyčky.

Frištenského zákon

Je-li váš soused mistrem republiky v řeckořímském zápase, vyje pes až do naprostého ochraptění.

Zákon nepravděpodobnosti

Fyzickou potyčku, vyvolanou sousedem, který po návratu z nočí služby pět a více hodin poslouchal srdceryvné vytí vašeho psa, nemáte nikdy šanci vyhrát.

Weakův dodatek

Nejspíše neuhrajete ani remízu.

Zákon nevyrovnanosti sil

Při fyzické potyčce s nevyspalým sousedem vás pes nikdy nebude bránit. Pravděpodobnější je, že se pes přidá na stranu vašeho souseda.

Smoothův zákon úlisnosti

V případě přímé konfrontace mezi vámi, sousedem a vaším psem se pes chová tak mile a přátelsky, až soused nabude dojmu, že jstecelou tu dobu vyl vy.

Howlovy sousedské varianty

Vytí psa, ponechaného o samotě v uzavřené místnosti, má několik základních odstínů:
 • Máte-li za nejbližšího souseda milovníka zvířat, vyje pes tak, aby v něm vzbudil dojem, že do psa bušíte jako hluchý do vrat. (Tzv. "bolestné vytí")
 • Máte-li za nejbližšího souseda nevrlého misantropa, vyje pes tak, aby v něm vzbudil dojem, že jste jej k tomuto počínání navedli. (Tzv. "ironické vytí")
 • Máte-li za nejbližšího souseda člena ruské, čečenské či jakékoli jiné mafie, vyje pes tak, jakoby věděl všechno o výpalném a mrtvolách zatavených do betonu a chtěl svým vytím přivolat policii. (Tzv. "konspirativní vytí")
 • Máte-li za nejbližšího souseda aktivního hudebníka, vyje pes tak, aby soused jednak vůbec neslyšel svou hru na hudební nástroj a za druhé se mohl právem domnívat, že jeho hra uráží psovo estetické cítění. (Tzv. "kritické vytí")
 • Máte-li za souseda kohokoli jiného, vyje pes tak, aby byl soused rušen u všech činností, k nimž potřebuje klid nebo soustředění, případně obojí. (Tzv. "destrukční vytí")

Praktické důsledky Howlových variant

Reakce sousedů na vytí vašeho psa jsou následující:
 • Milovník zvířat na vás sepíše udání adresované ochráncům zvěře a kopii odešle Martě Kubišové, která vás veřejně zostudí na televizní obrazovce.
 • Misantrop na vás sepíše udání na bytový úřad nebo majiteli domu. Čím nepříjemnější je majitel domu, tím více vašich prohřešků bude udání obsahovat.
 • Mafián vám nejprve rozstřílí botník, poté dveře a nakonec členy vaší rodiny - s výjimkou psa.
 • Hudebník vám v přímé konfrontaci vypíchne smyčcem oko. Nemá-li jeho nástroj smyčec, omlátí vám jej o hlavu celý.
 • Všichni ostatní sousedé vás budou po zbytek života nenávidět a budou na vaší rohožce schválně zanechávat rozličný neřád. Pochopitelně vás také přestanou zdravit a všechno, co se v domě stane nepatřičného, svedou na vás, včetně oplzlých obrázků nastříkaných sprejem na čerstvě omítnutou zeď.

Guthův zákon vlídnosti

Nikdo z nich ovšem ani v nejmenším nezanevře na vašeho psa.

Zákon soucítění

Váš pes je v očích sousedů chudáček, který musí žít s takovým pitomcem jako jste vy.

Zákon destrukční

Nemáte-li sousedy, bude pes, ponechaný o samotě v uzavřené místnosti, systematicky demolovat zařízení bytu.

Drainův časový zákon

Škody, způsobené psem ponechaným o samotě, nikdy nezjistíte hned poté, co vznikly.

Aktuální připomínka dr. Loota

Např. poškození videorekordéru psem zjistíte ve chvíli, kdy si chcete nahrát program, který jde v poslední repríze a na další vysílání již nemá televizní stanice práva.

Zákony o verbálním i neverbálním projevu psa ponechaného o samotě na volném prostranství

16. června 2010 v 16:10 Murphyho zákony2

Gartenova poučka

Pokud se domníváte, že současným vlastnictvím zahrady a psa se z vás automaticky stává bezproblémový chovatel, jste na omylu.

Fortův akční zákon

Rozhodnete-li se, že pes bude po dobu vaší nepřítomnosti výhradně na zahradě, musíte opevnit všechny přístupové cesty do domu.

Doplněk Fortova akčního zákona

Nezapomínejte na okna - i malý pes umí vyskočit hodně vysoko.

Fortova okenní zásada

V krajním případě dovede pes proskočit sklem. Doporučuji proto opatřit okna okenicemi z kovu.

Konstatování paní Fortové

Do dřevěných okenic dokáže pes kousat i ve výskoku.

Resumé akademika Blocka o jediném účinném způsobu, jak zabránit psovi v tom, aby se přiblížil k vašemu domu

Relativně nejspolehlivější způsob, jak zamezit psovi v tom, aby se přiblížil k domu, je vodní příkop o šířce deset a více metrů a přibližně stejné hloubce.

Blockův první vodní zákon

Voda v ochranném vodním příkopu nesmí být zamrzlá - v takovém případě se ochranná funkce příkopu zcela míjí účinkem.

Blockův druhý vodní zákon

Voda v ochranném vodním příkopu by měla být permanentně na bodu varu, to jest sto stupňů Celsia.

Zákon o přirozeném nepříteli

Nemůžete-li udržovat vodu ve vodním příkopu neustále na bodu varu, jako náhradní variantu lze použít hejno piraní minimálně o sto jedincích.

Zákon výstražný

Nemáte-li dostatek vody, vybavte dno příkopu betonem, v němž budou v rozestupu pěti centimetrů zabetonovány ocelové hroty velké asi půl druhého metru.

Blockův zákon totální blokády

Životnost psa na zahradě, která je od domu oddělena jakoukoli výše uvedenou formou ochranného příkopu je maximálně tři dny. Příkop ovšem zamezí přístupu k domu i všem ostatnímpsům, kteří nejsou vaším vlastnictvím.

Zákon slepé uličky

Zásadním a zatím nedořešeným problémem zůstává, jak dosáhnout toho, abyste se k domu dostali vy. Vědecký tým, pracující na tomto problému, dospěl pouze k těmto variantám:
 • Na střeše musíte zbudovat letiště a dopravovat se jak z domu, tak do domu vrtulníkem.
 • Na střeše musíte zbudovat lanovou dráhu.

Dovětek k Blockovu resumé

Z toho vyplývá, že ochranný vodní příkop, zabraňující psovi v přístupu k domu je sice stoprocentně účinný, leč pro praktické použití naprosto nevhodný.

Zákony psí boudy

16. června 2010 v 16:10 Murphyho zákony2

Fixační zákon

Chcete-li, aby pes zůstával po dobu vaší nepřítomnosti v boudě, musí být uvázán na řetěz.

Stringovo pravidlo

Řetěz musí být z tak pevného kovu, aby byl odolný vůči fyzické síle psa.

Klausule doc. Spaceyho

Kov, kterýby byl stoprocentně odolný vůči fyzické síle jakéhokoli psa, má k dispozici pouze NASA.

První zákon kosmické technologie

NASA nepořádá pravidelné výprodejenadbytečných zásob.

Druhý zákon kosmické technologie

NASA nepůjčuje, ať prosíte sebevíc.

Stringův zákon odolnosti

Odolá-li řetěz proti přetržení, neodolá obojek, k němuž je řetěz připevněn.

Zákon fyziologické změny

V případě nutnosti se dokáže objem psího krku a hlavy zmenšit až na polovinu.

Důsledek zákona fyziologické změny

Pes, jehož krk a hlava jsou zmenšeny na polovinu, se z obojku hravě vyvlékne.

Zákon omezené životnosti

Přiškrtíte-li psovi obojek tak, aby sez něj nemohlvyvléknout, pes se udusí.

Chokeův zákon věčnosti

Udušený pes setrvá v řetězu tak dlouho, jak si jen budete přát.

Nevýhoda Chokeova zákona

Problém je v tom, že udusit psa lze pouze trvale.

Zákon domácího kutila

Zhotovíte-li psí boudu ve chvíli, kdy jste přesvědčen o tom, že růst psa je definitivně ukončen, bude pes muset podstoupit hormonální léčbu a jeho výška v kohoutku se změní o dvacet a více centimetrů.

Zákon o neodvratitelnosti katastrofy

Nebude-li váš pes potřebovat hormonální léčbu, vybuchne ve vašem okolí jaderná elektrárna, do spodní vody unikne radioaktivní odpad z chemičky nebovám nad domem přeletí létající talíř.

Růstový zákon

Všechny tyto katastrofy změní rozměry vašeho psa několikanásobně.

Shackovo konstatování

Bouda, do níž se pes nevejde, je k ničemu.

Zákon zbytečné snahy

Zhotovíte-li dostatečně velkou boudu, jejíž rozměry budou počítat i s výše jmenovanými katastrofami, tzn. spíše kůlnu na nářadí, psovi se bouda nebude líbit a bude zarytě odmítat do ní vstoupit.

Blokační zákon

Nacpete-li psa do boudy násilím, setrvá uvnitř pouze tak dlouho, jak dlouho budete tělem blokovat vchod.

Welderův zákon nedobrovolnosti

Jediný způsob, jak dosáhnout toho, aby pes v boudě setrval, je zaletovat čelní stěnu boudy.

Welderovo pravidlo

Taková bouda ovšem musí být zhotovena z kovu.

Zákon duality

Najdete-li psa v boudě, znamená to, že zároveň se psem je v boudě předmět, který má pro vás velkou důležitost a k němuž má pes přísně zapovězený přístup.

Logické vyústění zákona duality

V tomto případě psa z boudy nedostanete ven.

Rada prof. Shakea

Můžete zkusit vyzvednout boudu do výšky, otočit ji vstupním otvorem k zemi a třást s ní, dokud pes nevypadne.

Druhá rada prof. Shakea

Spíše než pes ovšem vypadne předmět v boudě ukrývaný, který se po dopadu na zem okamžitě zdeformuje a nebude již nikdy použitelný.

Zákon objemový

Nemůžete-li ve své domácnosti najít cokoli, co se vejde do psí boudy, najdete to ve psí boudě.

Výjimka z objemového zákona

Vzácně se může stát, že ve psí boudě najdete i předměty, které se do ní nevejdou.

Zákon objemové variablity

Nenajdete-li v boudě takové předměty, najdete tam alespoň jejich části.

Deformační zákon

Věci, které pes odvleče do boudy, změní tvar takřka okamžitě poté, co se v boudě ocitnou.

Spoilovo rozšíření deformačního zákona

Zpětně už to nefunguje.

Zákony o společenském postavení psa ve vaší domácnosti

16. června 2010 v 16:09 Murphyho zákony2

Diktátorský zákon

Pes není členem vaší rodiny. Pes je jejím neomezeným vůdcem.

Zákon nadřazenosti ras

Na všechny ostatní členy rodiny pohlíží pesjako na pouhé řadové členy smečky, sloužící k tomu, aby psovi zabezpečovali pohodlný a bezstarostný život.

Zákon správné volby

Hledáte-li vhodné a výstižné jméno pro svého psa, zapomeňte na všechny ty mazlivé nesmysly jako Míša, Pajda nebo Kulíšek. Každý pes by se rozhodně měl jmenovat Stalin,Polpot nebo Pinochet.

Zákon vetování

Ve vaší domácnosti se neodehraje nikdy nic, s čím by pes nesouhlasil.

Zákon bilanční

Pokusíte-li se udělat cokoli, s čím pes nesouhlasí, záhy poznáte, proč by se měl jmenovat Polpot.

Mediální zákon

V obývacím pokoji pes obsadí jediné křeslo, z nějž je dobře vidět na televizi.

Zákon o střetu zájmů

Posunete-li jiné křeslo před křeslo okupované psem, donutí vás pes agresivním štěkotem přesunout jej zpět na původní místo. Neviděl by přes vás na televizi.

Zákon nuceného souhlasu

Nezajímá-li vašeho psa televizní program, nevidí jediný rozumný důvod, proč by měl zajímat vás.

Zákon o působení přírodních sil

Máte-li kdekoli v bytě patogenní zóny, které na vás negativně působí, uzpůsobí pes zařízení domácnosti tak, abyste nemohli sedět či ležet nikde jinde, než právě na nich.

Zákon rozměrnosti

Čím většího psa máte, tím menší místo na spaní pro vás zůstane v ložnici.

Zákon vytěsnění

I malý pes dokáže ve vaší posteli zaujmout takovou polohu, aby pro vás nezbylo prakticky žádné místo.

Zákon předběžného opatření

Dříve, než si pořídíte psa, je dobré zakoupit si spartakiádní lehátko.

Tellerův zákon nerovnoprávnosti

To, že s vámi pes nechce jíst u stolu, znamená, že toho nejste hodni.

Zákon hloubkové kontroly

Pes, který s vámi chce jíst u stolu pouze kontroluje, zda nejíte něco lepšího, než předkládáte jemu.

Zákon totalitní

Pes trpí fixní ideou, že pouze on přesně ví, co je pro vás dobré.

Idlerův zákon priorit

Podle psa je pro vás dobré vše, z čeho mu plynou výhody.

Zákon nucené správy

Pro psa nikdy nebudete víc než správce jeho majetku.

Zákon o střetu zájmů

Váš a psův názor na to, co je jeho majetkem, se diametrálně liší.

Zákon o nedorozumění mezi dvěma druhy

Vodítko, obojek, pískací hračku a umělou kost, považujete za psí majetek vy.

Vlastnický zákon

Pes považuje za svůj majetek všechny předměty kromě vodítka, obojku, pískací hračky a umělé kosti.

Holderův dodatek k vlastnickému zákonu

Což neznamená, že si s těmito předměty můžete dělat, co chcete.

Venčící zákony

16. června 2010 v 16:09 Murphyho zákony2

Walkerův nátlakový zákon

Pes chce chodit na procházku zásadně tehdy, kdy se to naprosto nehodí vám.

Zákon změny denního režimu

Nejvhodnější dobou pro venčení psa je pro něj druhá až pátá hodina ranní, pokud v tu dobu spíte.

Zákon nočního bdění

Jste-li přes noc vzhůru, je pro psa nejvhodnější dobou pro venčení hodina, připadající na chvíli, kdy upadáte do hlubokého spánku.

Úsuz prof. Cresta

Hluboký spánek je pro vaše zdraví a duševní pohodu zcela nezbytný.

Telekomunikační pravidlo

Běm vaší bdělosti budepes vyžadovat vycházku pouze tehdy, kdy čekáte na důležitý telefon.

Zákon mobility

Mobilní telefon nic neřeší. Pes touží jít na vycházku tam, kde nemá žádný mobilní telefon signál.

Bellův komentář k zákonu mobility

Pes bezpečně pozná, kde nemá žádný mobilní telefon signál.

Zákon přežití

Nečekáte-li žádný důležitý telefon, bude pes vyžadovat vycházku ve chvíli, kdy zasednete k důležité práci, na jejíž dokončení máte velmi, velmi málo času a na jejímž úspěšném splnění závisí vaše kariéra, případně život některého z členů vaší rodiny.

Zákon neshody v myšlení

Pod pojmem "pěkná procházka" si váš pes představuje něco zcela jiného než vy.

Freemanův dodatek

Především k pěkné procházce podle psí představy rozhodně nepatří vodítko.

Blindův zákon

Jediný pes, který se na vycházce chová zcela disciplinovaně, je pes slepecký.

Zákon absolutní poslušnosti

Chcete-li se zcela spolehlivě a jednou provždy vyvarovat všech komplikací, spojených s pobytem psa na volném prostranství, musíte vypít sklenku dřevitého lihu.

Poznámka ing. Brailla

Ale nestojí to za to...

Zákon zamezení jistých rizik

Poměrně bezpečné je jít se psem na procházku do míst, kde se nevyskytují žádní jiní psi.

Vlastivědný zákon doc. Northa

Nejbližší místo od vašeho domu, kde se nevyskytují žádní jiní psi, jsou chmurné ledové pláně Antarktidy.

Výjimka doc. Northa

Neberete-li ovšem v úvahu polární expedice se saněmi se psím spřežením.

Upřesnění zákona doc. Northa

Bereme-li v úvahu polární expedice se saněmi se psím spřežením, pak je nejbližším místem od vašeho domu, kde se nevyskytují žádní jiní psi, jícen kterékoli činné sopky.

Northův zákon nepravděpodobnosti

Pravděpodobnost, že někdy budete venčit svého psa na chmurných ledových pláních Antarktidy či u jícnu kterékoli činné sopky, je mnohem menší než pravděpodobnost, že vyhrajete Jackpot Sportky.

Vyjádření ministerstva dopravy a spojů

Především ani do Antarktidy, ani k sopečným jícnům nejezdí pravidelná autobusová linka.

Shelterův zákon jistých rizik

Všechna ostatním místa na procházku se psem bezpečná nejsou.

Bellův zákon o šíření zvuku

Pes, kterému odepnete vodítko, okamžitě ohluchne.

První dodatek k Bellovu zákonu

Tato hluchota se týká pouze vlnové frekvence vašeho hlasu.

Druhý dodatek k Bellovu zákonu

Jako protiváha se všechny ostatní zvuky slyšené psem zesílí. Zejména štěkot jiného psa, vzdáleného i kilometr a více, slyší pes zcela zřetelně.

Časové omezení Bellova zákona

Ztráta sluchu je dočasná - sluch se psovi vrátí, jakmile vyhládne nebo utrpí mnohočetná zranění v souboji s jiným psem.

Akční zákon

Pes utrpí zranění v souboji s jiným psem při nadpoloviční většině procházek.

Fressenův pohybový zákon

Pes vyhládne - dříve či později - na každé procházce.

Zákon povinného zabezpečení

Na procházku se psem je dobré odcházet s tlumokem naditých převážně masitou stravou.

Zákon zneužití cizí pomoci

Tato potrava je určena výhradně pro vašeho psa. Kdyby nebyl pohodlný, nesl by si ji raději sám.

Porterův dodatek

Každý pes je pohodlný a proto tlumok s masem musíte nosit vy.

Zákon spolehlivé pasti

Nemůžete-li se dovolat vašeho psa, oteveřete tlumok, vyjměte z něj kus potravy a přivoňte k němu. Pes se objeví zhruba za 0,0001 vteřiny.

Zákon nutné obrany majetku

Pes se neobjeví ani tak proto, že by zmíral hlady, nýbrž proto, aby vám zabránil v další manipulaci s potravou.

Zákony o následcích volného vypuštění psa

16. června 2010 v 16:08 Murphyho zákony2

Lureův zákon trojice

Pes vypuštěný volně do prostoru může směřovat ke třem cílům:
 • k jinému psu nebo častěji feně
 • k pohozené poživatině
 • k něčemu hnusnému a smradlavému, v čem se vzápětí vyválí

Dodatek kpt. Powerse

Zcela bezproblémová není ani jedna z výše uvedených variant.

Zákon nutného boje

Narazí-li váš pes na jiného psa, popere se s ním.

Zákon ekonomického důsledku

Veterinář neošetří ani vašeho pokousaného psa, ani psa, kterého váš pes pokousal, zadarmo.

Zákon dr. Watsona

Pokouše-li váš pes jiného psa, majitel jiného psa si vás vždycky najde.

První dodatek Watsonova zákona

Majitel pokousaného psa má nad vámi vždy fyzickou nebo společenskou převahu.

Druhý dodatek Watsonova zákona

Psy patřící bezbranným penzistům váš pes nechává bez povšimnutí.

Axiom klubu seniorů

Psi, patřící bezbranným penzistům, vašeho psa bez povšimnutí nenechají.

Zákon o proměně sil

Bezbranný penzista vám účet od veterináře neproplatí. Budete-li po něm proplacení účtu vyžadovat, přestane být bezbranný a v nejlepším možném případě vás přetáhne francouzskou holí.

McCarthyho zákon prokazatelné viny

Váš pes si VŽDYCKY začal, u když má náhubek, je mu patnáct let a poslední tři roky dostává jen tekutou stravu.

Zákon kompatibility pohlaví

Narazí-li váš pes na fenu, fena zrovna hárá.

Mastersův doplněk

Narazí-li váš pes na hárající fenu, jde o čistokrevnou šampiónku s bezchybným rodokmenem, nositelku mnoha ocenění ze zahraničních soutěží.

Zákon konspirační

Majitel feny, kterou váš pes zprznil, si vás vždycky najde.

Zákon nečekaného nálezu

Štěňata, pocházející z milostného vzplanutí vašeho psa a feny šampiónky, najdete jednoho krásného dne v krabici přede dveřmi.

Zákon absolutního maxima

Z milostného setkání vašeho psa s fenou šampiónkou vzejde největší možný počet štěňat, které nikdo nebude chtít ani zadarmo.

Fosterův povzdech

Maximální možný počet může být někdy i dvacet.

Zákon dědičného hříchu

Štěňata zrozená díky této mezalianci budou extrémně velká, extrémně žravá a extrémně nevzhledná.

Poznámka dr. Butchera

Ale stejně v sobě nikdy nenajdete dost sil je utratit...

Konzumační zákon

Narazí-li váš pes na pohozenou poživatinu, okamžitě ji zkonzumuje.

Zákon konzumační absurdity

To, co může být pro vašeho psa poživatinou, by mnohdy nejedli ani vězni v Gulagu.

Konzumační zákon schválnosti

Pes, jemuž se udělalo nevolno při konzumaci pohozené poživatiny, zvrací vždy ažpo vstupu do bytu.

Zákon fekálního vozu

Narazí-li váš pes na něco hnusného a smradlavého, vzápětí se v tom vyválí.

Foulova fekální trojice

Psi se nejčastěji válí: 1.) ve výkalech; 2.) v hnoji; 3.) v rozkládajícím se těle jiných živočichů

Zákon dr. Stinka

Všechno, v čem se pes vyválí, se z jeho srsti odstraňuje velmi těžko a z puchu, který odstraňování provází, se vám dělá vždycky špatně.

Zákon pachové úměry

Čím větší je vaše averze k určitému druhu zápachu, tím pravděpodobnější je, že si v něm bude váš pes libovat.

Zákony psí látkové výměny

16. června 2010 v 16:08 Murphyho zákony2

Urinální zákon

Pes vždy močí na auto souseda, který se právě dívá z okna.

Fowlerův dodatek k urinálnímu zákonu

Nedívá-li se z okna, sedí pravděpodobně v autě.

Zákon přitažlivosti kulturních památek

Pes s oblibou močí na významné budovy, je-li v dohledu správce nebo příslušník městské policie.

Zákon o nutné přítomnosti davu

Pes močí pouze tehdy, je-li viděn alespoň pěti lidmi, z nichž minimálně tři musí být nepřátelé zvířat.

Ownerův zákon o nemovitostech

Z řady domů si pes vybere k pomočení ten, před nímž stojí jeho majitel.

Zákon veřejné správy

Na domy patřící státu pes močí jen tehdy, je-li nastuzen.

Zákon veřejné výstavky

Velkou potřebu vykonává pes zásadně tam, kde je viděn minimálně deseti lidmi, z nichž nejméně osm musí být nepřátelé zvířat.

Spillův zákon nutného opominutí

Vezmete-li si s sebou noviny nebo igelitový sáček na zlikvidování psího exkrementu z veřejných prostor, ztratíte jej dříve, než pes podřepne.

Zákon úklidu veřejných prostranství

Vykonává-li váš pes velkou potřebu, v okruhu nejméně jednoho kilometru nebudou žádné pohozené noviny ani igelitové sáčky.

Zákon narůstání bobku

Psí exkrement je tím větší, čím více lidí je v bezprostředním okolí.

Weakův zákon řídkého případu

Má-li pes průjem, vykonává velkou potřebu zásadně na místech jako je parkoviště, vstup do metra, vchod do supermarketu nebo zastávka hromadné dopravy.

Zákon skautingu

V přírodě vykonává pes velkou potřebu pouze tehdy, narazí-li na obydlenou chatu nebo stan.

Zákon variability

Nemá-li v okruhu minimálně jednoho kilometru chatu nebo stan nikdo jiný kromě vás, pes vykonává velkou potřebu do potůčku nebo studánky s čistou pramenitou vodou, kterou pijete i vy.

Zákon vodního zdroje

Psí exkrement v potůčku nebo studánce objevíte až poté, co se napijete. Nemáte-li žízeň, pes necítí potřebu.

Zákon o podřepnutí pražského psa

Na Staroměstském náměstí vykoná pes velkou potřebu přímo na místě, kde je v dlažbě vyznačen poledník.

Zákon o podřepnutí mimopražského psa

Kdekoli mimo Prahu vykoná pes velkou potřebu na místě, kde je v dlažbě vyznačeno cokoli jiného.

Zákony psího jídelníčku

16. června 2010 v 16:07 Murphyho zákony2

Rovnostářský stravovací zákon

Pes nebude ochoten jíst nic, co byste nebyli ochotni jíst vy.

Zákon potravní nedůvěry

Psí konzervy si pes oblíbí jen tehdy, uvidí-li vás ochutnat.

Strangeův potravní zákon

Od cizích lidí si pes vezme cokoli, co by doma nepožil ani za použití brutálního násilí nebo nucené hladovky.

Pravidlo nejednoty názoru

Je prakticky nemožné donutit psa, aby jedl jen to, co mu předložíte vy.

Pestův zákon sebezáchovy

Pes si nevezme od cizího člověka pouze takové jídlo, které je otrávené.

Dragův dodatek k Pestovu zákonu

Požije-li pes otrávené jídlo, činí tak pouze proto, aby vás vytrhl se stereotypu a dopřál vám trochu toho dobrodružství.

Dragův zákon účinného rozrušení

Pes považuje za nejúčinnější vytržení ze stereotypu bušení na okna veterináře v půl čtvrté ráno.

Zákon zdravotního dohledu

Nahlíží-li pes do vašeho talíře, činí tak proto, aby zkontroloval váš stravovací režim.

Zelený zákon dr. Greena

S vaším stravovacím režimem pes souhlasí pouze tehdy, jste-li vegetariáni.

Zákon absolutní agrese

Pes považuje každé jídlo, které konzumujete v jeho přítomnosti, za osobní útok.

Zákon absolutního dotčení

Psa hluboce uráží, vidí-li vás jíst cokoli kromě suchého chleba.

Zákon absolutní nedůvěry

Pes loudí i tehdy, jíte-li suchý chleba. Pokud mu dáte ke chlebu přičichnout, znechuceně se odvrátí, ale loudí nadále.

Breadův iluzionistický zákon

Pes vám nikdy neuvěří, že jíte pouze suchý chléb. V jeho představách si jej umíte během cesty k ústům nepozorovaně ochutit vepřovým sádlem nebo šunkou.

Zákon totálního zamezení

Zabránit psovi v tom, aby s dychtivým pohledem v očích usedl k vašim nohám během snídaně, oběda, večeře či svačiny, je možné jen tehdy, dáte-li mu předtím přičichnout k éteru, omráčíte-li ho baseballovou pálkou nebo odvezete-li jej na odlehlé místo v lese, kde ho pomocí nejsilnějšího řetězu zafixujete u mohutného stromu.

Hungrichův zákon ustavičnosti

Pes má hlad ustavičně, i tehdy, když zrovna spí.

Zákon negace sytosti

Pes se spíše užere k smrti, než aby připustil, že má dost.

Zákon obsedantního bludu

Pes má neustále dojem, že vy se nechutně přejídáte, zatímco on hladoví.

Zákon absolutního nepoměru

I ten nejmenší pes dokáže sníst během dne takové množství jídla, ze kterého by mohlo žít deset chudých afrických dětí celý měsíc.

Zákon elasticity

Žaludek psa je schopen zvětšit se až do té míry, že jeho objem několikanásobně převýší objem celého psa.

Doznání profesora Pavlova

Pes sliní i tehdy, kdy na potravu pouze intenzovně myslí. Což je prakticky pořád.

Skeptikův zákon o psí fyziognomii

Pes je vlastně jen žaludek na čtyřech nohách pokrytý srstí.

Zákony veterinárního lékařství

16. června 2010 v 16:07 Murphyho zákony2

Zákon absolutní zášti

Existuje-li na světě něco, co váš pes opravdu nenávidí, je to zvěrolékař.

Dismayova křivka

Strach z veterináře roste úměrně s velikostí psa.

Zákon maximálního ústupku

Aby se pes mohl vyhnout návštěvě u zvěrolékaře, je dokonce ochoten krátkodobě snížit objem své stravy až o jednu třetinu.

Zákon špionážní

Pes pozná zvěrolékaře i tehdy, nemá-li na sobě bílý plášť.

Zákon globální odplaty

Pes se za křivdy, spáchané na něm zvěrolékařem, mstí všem ostatním zvěrolékařům na celém světě.

Bareův zákon detekce

Pes je schopen identifikovat zvěrolékaře i mezi návštěvníky nudistické pláže.

Zákon naprosté pravděpodobnosti

Setká-li se pes s neznámým zvěrolékařem, pokouše ho.

Zákon přírodního výběru

Setká-li se pes se svým zvěrolékařem kdekoli mimo jeho ordinaci, jednoho z nich bude nutno po souboji utratit.

Bezpečnostní předpis pro zvěrolékaře

Vycházíte-li mimo ordinaci, je bezpodmínečně nutné být ozbrojen.

Potenční zákon pro zvěrolékaře

Setkáte-li se na nudistické pláži se psem, kterého jste někdy v minulosti kastroval, vyřeší to jednou provždy vaše starosti s plánovaným rodičovstvím.

Bilanční zákon pro zvěrolékaře

Býti zvěrolékařem je mnohem nebezpečnější nežli být pyrotechnikem. Mechanické bomby se zneškodňují nesrovnatelně snáz.

Zákon akceptování osudu

Onemocní-li pes, smíří se mnohem lépe se smrtí nežli s návštěvou u zvěrolékaře.

Schwarzkopfův zákon rozruchu

I na smrt nemocný pes dokáže při návštěvě ordinace vyvolat větší paniku a zmatek nežli explodující ruční granát.

Zákon válečného zpravodaje

V ordinaci zvěrolékaře by se po znehybnění psa dal bez problémů natočit dokumentární film o válečných zvěrstvech v Bosně.

Fabuleův dodatek

Je docela dobře možné, že se dokumentární fily o válečných zvěrstvech v Bosně točí v ordinacích veterinárních lékařů.

Zákon satisfakce

Všechny škody, které váš pes na majetku zvěrolékaře způsobí, musíte pochopitelně zaplatit.

Zákon rozšířené satisfakce

Kromě škod na majetku po vás bude zvěrolékař vyžadovat i bolestné a náhradu za ušlý zisk.

Informativní tabulka MVDr. Harshe

Veterinární zákrok - Délka pracovní neschopnosti
Běžné vyšetření- dva až tři dny
Očkování - cca jeden týden
Základní ošetření tržných ran - tři dny až dva týdny
Šití tržných ran - jeden až dva týdny
Odčervení - jeden až dva týdny
Vymačkání žláz - dva týdny až jeden měsíc
Kastrace - jeden měsíc až jeden rok
(Bolestné a náhrada za ušlý zisk se stanovuje individuálně v závislosti na rozsahu způsobených poranění.)

Zákon ověření faktu

Hodláte-li svého psa podrobit kastraci, informujte se předem na rodinné poměry zvěrolékaře.

Zákon nejmenšího zla

Nejvhodnější zvěrolékař pro provedení psí kastrakce je sirotek bez blízkých příbuzných.

Drugův zákon bezvýchodné situace

Předepíše-li zvěrolékař vašemu psovi léky, je prakticky nemožné přinutit psa, aby léky požil.

Zákon solidarity

Aby byla do psa vpravena pilulka, je zapotřebí aktivní spolupráce nejméně dvanácti lidí.

Hunterova rada pro osamělé chovatele

Má-li vaše rodina členů méně, požádejte o pomoc sousedy.

Shootova třinácterka

Postup při vpravování pilulky do psa je následující:
 1. Nejprve je nutno psa chytit. Psa chytá deset osob, zbylé dvě vyčkávají.
 2. Je-li pes chycen, rozdělte se do dvou skupin po pěti lidech.
 3. Zatímco první skupina psa drží, druhá si v co nejkratším čase ošetří zranění.
 4. Poté se obě skupiny vystřídají.
 5. Maximální čas, po který si skupiny mohou ošetřovat zranění, je cca půl minuty - déle není možno psa udržet. Překročíte-li časový limit, musíte začít znovu od bodu 1.
 6. Obě skupiny současně drží psa. Optimální rozložení sil je dvě osoby na levou zadní nohu, dvě osoby na pravou zadní nohu, dvě osoby na pravou přední nohu, dvě osoby na levou přední nohu a dvě osoby na trup.
 7. Dvě zbývající osoby si natáhnou svářečské rukavice (nemáte-li je, mohou postačit rukavice brankářské) a opatrně se přiblíží k psí tlamě.
 8. První osoba bleskurychle otevře psí tlamu.
 9. Druhá osoba do ní bleskurychle zasune pilulku - čím hlouběji se podaří pilulku zasunout, tím pravděpodobnější je, že zůstane uvnitř psa.
 10. Obě osoby poté drží tlamu tak dlouho, dokud pes aspoň třikrát nepolkne.
 11. Poté, co pes třikráte polkl, je nutno stanovit evakuační signál - např. osoba držící levou zadní nodu řekne "TEĎ!"
 12. Jakmile osoba držící levou zadní nohu řekne "TEĎ!", všech dvanáct osob opustí v co nejkratším čase místnost.
 13. Místnost je třeba opouštět disciplinovaně, ale rychle.

Shootův dodatek ke třinácterce

Účinnost výše popsaného postupu je asi padesátiprocentní.

Zákon neomezené ivence

Pes dokáže vyplivnout pilulku i tehdy, když třikráte polkl.

Zákon o změně preferencí

Bedete-li chtít do psa vpravit druhou pilulku, musíte požádat o pomoc jiné sousedy.

Pitfallovo pravidlo úspěšné léčby

Čím více nájemníků má váš dům, tím pravděpodobnější je, že pes léčbu pilulkami dokončí, ovšem pouze za předpokladu, že se sousedé navzájem nestýkají.

Bandážní zákon

Utrpí-li pes zranění, které musí být ovázáno, vydrží obvaz na psovi pouze po dobu přesunu z ordinace domů.

Loopův zákon marnosti

Pokusíte-li se psa ovázat sami, zůstane pouze u pokusu.

Zákon recyklace

Obvaz, určený na ovázání psího zranění, využijete na ovázání zranění vlastních.

Murphyho opravy zažitých psích rčení

16. června 2010 v 16:06 Murphyho zákony2

Barkovy opravy štěkacích předsudků

Pes, který štěká a nekouše, je pes přežraný.
Pes, který neštěká a kouše, je pes němý.
Pes, který štěká a kouše, je pes normální.
Pes, který neštěká a nekouše, je pes mrtvý.

Zákon trestu podle dr. Staffa

Kdo chce psa bít, hůl většinou nenajde.

Frogova poučka o klimatické fikci

Není takové počasí, do kterého byste psa nevyhnal. Nebo na to aspoň neměl tisíc chutí.

Lieblingův poznatek

Člověk je přítel psa. Někdy.

Druhý Lieblingův poznatek

Váš pes je nejlepší přítel s lidmi, které nemáte rád.

Definice prof. Rinda

Neexistuje člověk, od nějž by pes kůrku nevzal, pokud je kůrka potřená játrovou paštikou.

Hlídací zákony

16. června 2010 v 16:05 Murphyho zákony2

Crookův bezpečnostní zákon

Navštíví-li vás zloději, nebude váš pes doma.

Burglarův dodatek ke Crookovu zákonu

Bude-li váš pes doma a navštíví vás ozbrojení zloději, bude se tvářit, že není doma.

Zákon zrady

Bude-li váš pes domaa navštíví vás neozbrojení zloději, přátelsky jim olízne tvář a provede je po těch místnostech bytu, kde máte uschovány cennosti.

Riflerovo doplnění zákona zrady

Skutečně hlídat bude pouze lednici a spíž.

Zákon reakce při neexistujícím ohrožení

Pes štěká jen tehdy, kdy na váš zvonek zvoní pošťák, instalatér, plynař, elektrikář, malíř pokojů, domovník, majitel domu nebo vy sám.

Postmanův první povzdech

Pošťákovi, instalatérovi, plynaři, elektrikáři, malíři pokojů, domovníkovi a majiteli domu se bude pes snažit zabránit ve vstupu do vašeho bytu.

Postmanův druhý povzdech

Pravděpodobnost, že kohokoli z výše jmenovaných pes kousne, je tím vyšší, čím závažnější jejich návštěva je.

Zákon o spotřebě erudovaných pracovních sil

Prasklo-li ve vašem bytě vodovodní potrubí, dostane se k místu havárie teprve šestý až osmý přivolaný instalatér.

Zákon reakce při existujícím ohrožení

Pes neštěká, zvoní-li na váš zvonek podomní obchodník s čímkoli, bytový zloděj hledající nové tipy nebo policie, která vás přišla zatknout.

Zákony psí výchovy

16. června 2010 v 16:05 Murphyho zákony2

Zákon doc. Soldata

Zapomeňte na stočené noviny. Skutečně výchovně působí na psa pouze pohled do hlavně minometu.

Likvidační zákon

Chcete-li mít opravdu jistotu, že váš pes nebude opakovat stejný prohřešek vícekrát, musíte jej zabít.

Zákon inteligenční

Hloupý pes opakuje stále ty samé naschvály, chytrý pes si vymýšlí neustále nové.

Freudův dodatek k inteligenčnímu zákonu

Těžko říct, co je horší.

Zákon zbytečného trestu

Jakýkoli trest psa pouze motivuje k tomu, aby vymyslel účinnou pomstu.

Zákon nezbytné pomsty

Psí pomsta je vždy o hodně horší než nejhorší trest, který jste schopni v praxi aplikovat.

Lensův sysifovský zákon

Trestání psa má zhruba stejný efekt jako házení hrachu na stěnu.

Poznámka mistra republiky ve vrhu kladivem

Házením psa na stěnu pouze zvýšíte dopad jeho pomsty na vaši osobu.

Zákony psí sexuality

16. června 2010 v 16:05 Murphyho zákony2

Zákon o zachování druhu

Pes myslí na sex zhruba stejně často jako na jídlo, tedy prakticky neustále.

Deviační názor

Pes dokáže myslet na sex i jídlo zároveň.

Zákon sexuální preference

V žebříčku sexuální přitažlivosti vašeho psa se o první místo dělí jakákoli fena rovným dílem s vaší nohavicí.

Stockingův doplněk preferenční tabulky

Na dalším místě jsou nohavice všech lidí, s nimiž pes přijde do styku.

Barrův zákon pohlavního puzení

Nohy bez nohavic pochopitelně psa přitahují ještě silněji.

Weakovo konstatování

Dámské punčocháče přitahují psa tím mocněji, čím jsou dražší.

Zákon trojího zla

Pokud pes v poloze ležmo nejí nebo nespí, olizuje si genitálie.

Willovo pavidlo vyškrtnutí ze závěti

Navštíví-li vás silně puritánská tetička, po níž máte dědit, pes nejprve skočí na její nohu a začne kopulovat. Po odtržení psa i s kusem tetiččiny punčochy si lehne tak, aby na něj bylo dobře vidět, a začne si olizovat genitálie obzvlášť nechutným způsobem.

Zákon marné odvety

Uspořádáte-li doma večírek swingers klubu, komentuje pes vaše počínání s hlubokým opovržením.

Zákon dr. Murkyové

Vaše sexuální aktivity jsou pro psa přinejmenším trapné.

Doplněk ing. Murkyho

Což ho pochopitelně neodradí od snahy vám v nich zabránit.

Prvý zákon mezalianční

Pořídíte-li si za nemalé peníze psího šampióna v domnění, že na jeho sexuálních aktivitách budete vydělávat, pes bude zásadně odmítat všechny feny, za jejichž oplodnění je majitel ochoten zaplatit.

Druhý zákon mezalianční

Psího šampióna přitahují pouze feny bez průkazu původu a intenzita pohlavního puzení k těmto fenám je tím vyšší, čím méně si majitel feny přeje štěňátka.

Plebejský zákon

Oproti tomu psa bez průkazu původu přitahují zásadně feny šampiónky s rodokmenem, za jaký by se nemusel stydět ani kníže Schwarzenberg.