"Muluji svého psa stejně, jako miluji tebe.Ale zatímco ty můžeš odejít, on se mnou zůstane."
Cat Stevens

Červenec 2009

Historie ardenského bouviera

4. července 2009 v 12:36 | Roninka a Artuš |  Ardenský bouvier
Historie


Veškerý psi, kteří hnali dobytek ve Francii a Belgii, se nazývají Bouvier, což znamená, pasák dobytka. Různé regiony v těchto zemích mají odlišný typ Bouviera. Tyto hrubé pokryvy bývají ceněny, protože závisí na stádu, které je hlavním zdrojem lidského živobytí. Jsou to chudobou zasažené oblasti a jedině odvážní, neohrožení a otužilí psi známí jako neúnavní pracovníci byli zachováni. Tito psi mají jiné využití kromě pasení stáda. Bouvier se stal všestranným "farmářským" psem, který hnal ovce, prasata a ostatní zvířata. Tito psi tahali vozíky naložené zemědělskými produkty.

Ardenský Bouvier byl vyvinut v belgických Ardenách. Jedna teorie o původu tohoto plemene zní, že toto plemeno je výsledkem křížení Pikardského ovčáka a Belgického ovčáka (asi). Někteří lidé věří, že Ardenský Bouvier je původní belgické plemeno, které existovalo během 18. století a bylo vytvořeno křížením několika ovčáckých psů. Ale copak se může stát, že pes, který byl vyvinut, vlastní tak výborné schopnosti hnát stáda.

Industrializace a zvýšení počtu obyvatel učinil obrovský dopad na existenci pastýře dobytka. Pozemky na otevřené pastviny se výrazně snížily a tím se snížila i potřeba vlastnit psy. Po první světové válce se situace zhoršila. Bouvier téměř vyhynul, ve skutečnosti Bouvier des Roulers,Bouvier de Moerman a Bouvier de Parek opravdu vymizeli. Naštěstí Ardenský bouviér a Flanderský bouvier přežili. Několik dochovaných dokumentů bylo nalezeno v roce 1985. Obnovení plemene bylo zahájeno.

Ve snaze oživit Bouvier plemena, výstavy byli otevřeny. V roce 1903, profesor Reul nalezl ideální typ honáckého psa na Liege show. Navrhovaný standard byl sepsán roku 1913 společností Liege. V roce 1923 byl standard upraven v Belgii a vydán FCI roku 193.

Zdroj: sarahsdogs.com
NEKOPÍROVAT! JEN SE ZDROJEM. Vlastní překlad z angličtiny. Možnost nesprávnosti.

Péče o Ardenského bouviera

4. července 2009 v 12:36 | Roninka a Artuš |  Ardenský bouvier
PÉČE
Ardenský Bouvier měl spíše dlouhou srst totiž přirozeně rozcuchanou. Tento druh srsti je náchylný podobat se rohoži, není-li pravidelně kartáčovaný. Ačkoli tento pes línal sezonně, hustota podsady zůstavala stejná. Podsada chránila psy před hrubými podmínkami podnebí. Srst musí být důkladně kartáčována alespoň třikrát týdně, pokud není možné kartáčovat psa denně. Vzhledem k tomu, že srst je velmi obtížné kartáčovat doporučuje se odstranit žmolky. Někteří majitelé by se chtěli zkrácením-trimováním srsti vyhnout nudné pravidelné péči o srst. Avšak zkrácením-trimováním by se tento druh srsti zničil.

NEKOPÍROVAT! VLASTNÍ PŘEKLAD!

Ardenský bouvier - obecně

4. července 2009 v 12:35

Ardenský bouvier (Bouvier de Ardennes)

Ardenský bouvier je starodávné belgické plemeno pastýřských psů. Je to přítulný pejsek.

ANGLICKÝ NÁZEV:
franc. Bouvier de Ardennes, angl. Ardenes Cattle Dog

PŮVOD:
Starodávné belgické plemeno pastýřských psů z oblasti Arden. Patří mezi vzácná plemena a v jeho vlasti mu dokonce hrozí vymizení. Předci Ardenského bouviera dali základ takovým plemenům, jako je Flamendský bouvier, ale také bouvier Rulera, Mormana a Pare (nyní již zaniklé).


HISTORIE PLEMENE:
Plemeno bylo pojmenováno podle své schopnosti hlídání a ovládání stád v této oblasti. Drsné klima, tvrdá práce, obtížný terén a chudoba regionu - to vše přispělo k formování plemene. Chov byl omezován pouze na nejvytrvalejší a nejodolnější jedince k hlídání stád, především mléčných krav a ovcí, ale také prasat a koní. Později ke stopování jelenů a divokých kanců a během dvou světových válek se stali psy pytláků.
Vymizení mnoha farem v Ardenách a redukce stád mléčného dobytka výrazně snížily počet těchto psů. Kolem roku 1985 bylo objeveno několik přežívajících jedinců ardenského bouviera a někteří chovatelé započali s chovným programem, pečlivě a důkladně, pro obnovu pracovního plemene.


POPIS:
Pes je robustní, silný, střední výšky. Je krátký a podsaditý, s těžší strukturou kostry a mohutnou hlavou. Rozměry se vyskytují v široké škále, nevelké druhy mohou mít výšku v kohoutku do 61 cm, váhu okolo 26 kg. Hlava je o nemnoho větší v poměru k tělu. Uši jsou velké a špičaté, vždy postavené směrem nahoru. Uši i ocas se nekupírují. Přední končetiny jsou rovné, zadní s malými zřetelnými úhly ve skloubení. Srst je střední délky, hrubá, kromě hlavy. Pes se vystavuje v přirozeném postoji


VÝŠKA:
V kohoutku pes 56 - 62 cm.
V kohoutku feny 52 - 56 cm
Tolerance+- 1 cm

VÁHA:
Psi 28 - 35, feny 22 - 28 kg.
SRST:
Středně dlouhá, hrubá a rozcuchaná s podsadou.

CHARAKTER:
Je přítulný ke všem členům rodiny, ale k cizím je nedůvěřivý. Při minimálním výcviku velmi efektivní, výborný, všestranný pracovní pes a vynikající hlídač majetku. Vyžaduje pravidelnou fyzickou námahu (zátěž).


PÉČE:
Zvláštní péči nevyžaduje.

PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 2 - Honáčtí psi.
Zkouška z výkonu.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
ARD

ČÍSLO STANDARDU:
171 (Belgie)