"Muluji svého psa stejně, jako miluji tebe.Ale zatímco ty můžeš odejít, on se mnou zůstane."
Cat Stevens

Červenec 2008

Za umlácení psa muži hrozí až dva roky vězení

31. července 2008 v 14:19 Případy
Policisté na Tachovsku vyšetřují případ veřejného týrání zvířete. Za týrání psa, navíc před zraky veřejnosti, se trestnímu stíhání nevyhne 31letý muž z Tachova. Událost se stala v březnu letošního roku.
9. 6. 2008 15:53 - TACHOV
"Do svého psa nejprve kopal před zraky školáků u budovy gymnázia. Pak jej utýral na autobusovém nádraží," uvedl mluvčí tachovské policie Václav Blahník. Pes jeho zacházení nepřežil.
Smrtelné zranění mu způsobila rána, kterou muž zvířeti uštědřil na nádraží.
Muži hrozí až dva roky vězení.

Za psa bez vodítka pokuta až 50 tisíc

31. července 2008 v 14:17 Informace o psech
Drakonický trest až padesát tisíc korun čeká na majitele psů, kteří je nechají volně pobíhat na místech, kde to obecní vyhláška zakazuje. Včera Sněmovna schválila zákon proti týrání zvířat, který takto výrazně zvyšuje pokutu, jež dosud činí maximálně 20 tisíc korun. Nyní bude záležet na postoji Senátu a prezidenta.
19. 6. 2008 08:42 - PRAHA
"Chtěl bych poděkovat odleva doprava za všechny obratlovce České republiky," řekl po hlasování Pavel Bohatec (ODS).
Je však otázkou, zda mu poděkují pejskaři i starostové obcí, kde omezující vyhlášku již mají. Ti již dříve v anketě Práva označili výši pokuty za nepřiměřenou a obtížně vymahatelnou. Připouštějí, že se těžko budou postihovat případy, kdy se pes vytrhne svému majiteli.

Chybějí síly na kontrolu přestupků

Upozorňují i na to, že jim chybějí síly na kontrolu takového provinění. Mnohem větší problém vidí ve znečišťování veřejných prostranství psími exkrementy, které po svých miláčcích jejich majitelé neuklízejí.
Vysoká pokuta by majitelům psů měla podle mluvčího ministerstva zemědělství Petra Vorlíčka ale hrozit až při opakovaném provinění.
Podle starostů má hrozba tvrdého postihu smysl vůči majitelům tzv. bojových plemen, kteří ohrožují okolí, a pak tam, kde majitelé nechávají své psy pobíhat v blízkosti dětských hřišť či v parcích. Kynologové však od starostů očekávají, že po této změně vyhradí na území svých obcí dostatek prostoru, kde mohou zvířata beztrestně volně venčit.

Pokousal šest lidí

31. července 2008 v 14:17 Informace o psech
Rozzuřený pitbulteriér - Pokousal šest lidí
Šest lidí v průběhu pondělního odpoledne a večera pokousal pes, který přeskočil plot zahrady na Pražské třídě v Hradci Králové.
"Dvojici mužů a čtyřem ženám způsobil různě závažná poranění rukou a nohou. Nejzávažněji byla zraněna žena, kterou pes pokousal na stehně, musela vyhledat lékařské ošetření," řekla Aha! mluvčí hradeckých strážníků Eva Čížková.
Podle místních lidí utekl agresivní pes majiteli (25) v minulosti už několikrát. "Strážníkům se majitele pitbulteriéra podařilo kontaktovat až po několika hodinách," dodala Čížková. Majitel psa musí nyní pokousaným lidem doložit potvrzení, že pes není nemocný a je očkovaný. Za přestupek mu hrozí pokuta až 30 tisíc korun.
Šest lidí pokousal během pondělního odpoledne a večera pes, který přeskakoval plot zahrady na Pražské třídě v Hradci Králové. Rozdováděné zvíře způsobilo napadeným různě vážná poranění na končetinách. Podle strážníků se nejednalo o první podobný případ tohoto psa.
29. 7. 2008 09:48 - HRADEC KRÁLOVÉ
"Dvěma mužům a čtyřem ženám způsobilo zvíře různě závažná zranění dolních a horních končetin. Jedna žena musela vyhledat lékařské ošetření," uvedla mluvčí hradeckých strážníků Eva Čížková.
Jedná se přitom podle ní o opakovaný přestupek majitele psa. Psi utíkají z jeho pozemku a napadají procházející.
"Strážníkům se podařilo pětadvacetiletého majitele psů kontaktovat až po půlnoci. Mladý muž byl informován o události a poučen o povinnosti zajistit pokousaným osobám potvrzení o nezávadnosti psa," doplnila mluvčí.
Přestupek bude nyní řešit správní orgán hradeckého magistrátu, a muž může být pokutován až do výše 30 tisíc korun.

Vůz na čištění ulic vcucnul a rozdrtil malého psa

31. července 2008 v 14:16 Informace o psech
Vůz na čištění ulic vcucnul přes své otáčivé kartáče na newyorské ulici malou fenku Ginger. Zděšenému majiteli zůstalo v ruce jen vodítko. Robert Machin (57) právě vyvenčil své dva bostonské teriéry a chystal se je naložit do auta, když se čistící vůz objevil. Pamatuje si jen, že se náhle otočil a koutkem oka už jen viděl jak jeho fenka Ginger mizí.
19. 6. 2008 12:17 - NEW YORK
Zaměstnanci městské hygienické služby, která je za čistotu ulic zodpovědná, smrt psa popsali jako "krajně neobvyklou a velmi politováníhodnou". Pan Machin má ale za to, že řidič vozu musel porušit nějaký bezpečnostní předpis.
"Stalo se to strašně rychle. Ten vůz se mnou zatočil a jak jsem se otočil, ještě jsem Ginger zahlédl, jak mizí. Byl jsem naprosto zničený a šokovaný. Prostě jsem viděl, jak ten vůz vcucnul mého psa," řekl reportérům list New York Daily News.

Řidičovi se zastavit nechtělo

Vyděšený majitel psa běžel za vozem ještě celé dva bloky a volal na řidiče, aby zastavil. Ten nakonec šlápnul na brzdu, ale odmítl zastavit kartáče, které Ginger rozdrtily.

Peking během OH zakáže psí maso

31. července 2008 v 14:13 Informace o psech
Čínská metropole zakáže více než stovce restaurací určených k obsluze návštěvníků srpnových olympijských her, aby servírovaly psí maso. Ostatním jídelnám zároveň "naléhavě doporučí", aby se k nařízení připojily.
12. 7. 2008 08:57 - PEKING
Oznámil to viceředitel pekingského turistického úřadu Siung Jü-mej s tím, že pokud si zákazník psí maso objedná, restaurace by mu zdvořile měla nabídnout alternativní jídlo. Jídelny, které zákaz poruší, se dostanou na "černý seznam".
Psí maso zůstává oblíbené v mnoha oblastech severní a jižní Číny, zejména mezi muži, z nichž někteří se drží tradiční představy, že pojídání velkých zvířat přenáší jejich sílu na konzumenty. V Pekingu nabízejí psí maso nejčastěji korejské restaurace.
Psi běžně patří k mnoha částem čínského venkova a v poslední době se staly vyhledávanými mazlíčky i v Pekingu a dalších městech poté, co před více než 10 lety padl zákaz jejich držení. Kvůli přísným omezením velikosti si však obyvatelé měst pořizují většinou pekinéze nebo jiné malé psíky.

Můž pokousaný dogou zemřel

31. července 2008 v 14:11 Informace o psech
Rozzuřená doga ve čtvrtek v Kolíně pokousala 81letého důchodce a jeho dceru tak, že s vážnými zraněními skončili v nemocnici. Muži museli lékaři amputovat nohu, majiteli psa hrozí dva roky vězení. V úterý v Mikulově velmi vážně pokousal pitbull dva opilce, kteří ho provokovali. V Ostravě koncem června napadl pes smíšené rasy jednoho muže a tři psy, jednoho zabil. Vrací se otázka, zda by chov některých psích plemen neměl upravovat zvláštní zákon. Někteří politici po něm volají, chovatelé jsou proti.
Muž kterého v týdnu v Kolíně napadla na zahradě domu doga od sousedů v sobotu zemřel v nemocnici. Právu to potvrdil ředitel Kolínské nemocnice Luděk Rubáš. Podle něj utrpěl těžká poranění a ztratil mnoho krve. Majitele dogy už policisté obvinili u ublížení na zdraví z nedbalosti.
19. 7. 2008 19:49 - 19. 7. 2008 20:10 Aktualizováno - KOLÍN
"Zemřel v sobotu před polednem a příbuzní si nepřáli zveřejňovat další informace," řekl Právu ředitel nemocnice. Neštěstí se stalo ve čtvrtek odpoledne. Jednaosmdesátiletého muže v kritickém stavu převezli záchranáři po poledni. Spolu s ním skončila ve zdravotnickém zařízení také jeho padesátiletá dcera.
Na zahradě jejich domu je pokousala argentinská doga, která se podhrabala pod plotem od sousedů. Policisté psa zastřelili. Doga napadla muže na zahradě v ulici V Hájku. Na pomoc mu přispěchala jeho dcera, na kterou zvíře také zaútočilo. Vrhlo se také na přivolané policisty, kteří ho zastřelili," řekla Novinkám po události mluvčí kolínské policie Jana Žďárská.
"Oba zranění měli tržně zhmožděné rány na všech končetinách, muž byl v kritickém stavu. Po ošetření jsme je převezli do nemocnice v Kolíně," řekla mluvčí záchranářů Tereza Janečková. Pes lidem na několika místech na končetinách vykousl část masa.
Policie zahájila v případě trestní řízení s majitelem psa kvůli podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví.
<![CDATA[//><!]]>

Doga vážně pokousala dva lidi, policisté ji zastřelili

31. července 2008 v 14:11 Informace o psech
Záchranáři v Kolíně ve čtvrtek po poledni převezli v kritickém stavu 81tého muže do nemocnice poté, co ho spolu s jeho 50letou dcerou na zahradě domu pokousala argentinská doga. Ta se podhrabala pod plotem od sousedů. Policisté psa zastřelili.
17. 7. 2008 16:08 - KOLÍN
Doga napadla muže na zahradě v ulici V Hájku. Na pomoc mu přispěchala jeho dcera, na kterou zvíře také zaútočilo. Vrhlo se také na přivolané policisty, kteří ho zastřelili," řekla Novinkám mluvčí kolínské policie Jana Žďárská.
"Oba zranění měli tržně zhmožděné rány na všech končetinách, muž byl v kritickém stavu. Po ošetření jsme je převezli do nemocnice v Kolíně," řekla mluvčí záchranářů Tereza Janečková. Pes lidem na několika místech na končetinách vykousl část masa.
Policie zahájila v případě trestní řízení s majitelem psa kvůli podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví.

Na Chebsku objevili psí jatka, maso končilo na talíři

31. července 2008 v 14:08 Případy
Stará stodola v Chvoječné nedaleko Chebu sloužila zřejmě jako psí jatka. Krutou smrt tam ale nalezly zřejmě desítky dalších zvířat. Maso z nich pak končilo pravděpodobně na talíři mezi početnou vietnamskou komunitou, která na Chebsku žije.
21. 7. 2008 16:21 - CHEB
V neděli tam hasiči asistovali u nálezu psí a telecí hlavy. Ty ležely ve staré požární nádrži. Při důkladnější prohlídce byly nalezeny mrazáky plné masa. "Byly tam zmražené slepice, kachny a kozy," uvedla v pondělí pro Právo mluvčí chebských policistů Martina Hrušková. Dodala, že policie už zahájila šetření pro podezření z trestného činu týrání zvířat.
Policisté budou v této souvislosti vyslýchat jako svědka 21letého cizince. Podle informací Práva se jedná o mladého Vietnamce.
Očití svědci uvedli, že se v okolí stodoly povalovaly zbytky psích těl a šířil se tam nesnesitelný zápach zkaženého masa. Případ nyní prošetřuje i Krajská veterinární správa.
Obdobná situace se na Chebsku odehrála začátkem tohoto roku, kdy chebští strážníci při kontrole lesních cest našli za vietnamským obchodním centrem ve Svatém Kříži odřezané kozí hlavy a vnitřnosti zvířat.

Děti utýraly kotě motykou a ohněm

31. července 2008 v 14:05 Případy
Brutální utýrání tříměsíčního kotěte šetří od pátečního večera brněnští policisté. Pachateli jsou malé děti. Strážníci nalezli mrtvolku zvířete po krátkém pátrání schovanou v přístěnku ve dvorním traktu jednoho z domů v Brně-Židenicích. Na místo je přivolala majitelka kotěte, když se jí zvíře ztratilo a od dětí v domě se dozvěděla, že jiné děti ho měly ubít.
26. 7. 2008 17:39 - BRNO
"Strážníkům se podařilo najít svědky celé události. Ti jim popsali, jak se dva bratři ve věku asi devět a čtrnáct let přímo před jejich zraky do mláděte bez jakékoliv příčiny pustili," potvrdila mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančíková. "Podle všeho se jednalo o trestný čin a tak jsme vše předali republikové policii," dodala.
Policisté pak na místě konfrontovali svědky i domnělé pachatele a jejich otce. Oba sourozenci se k činu přiznali. Svědkové celé události pak podrobně popsali, jak útočníci bili zvíře do hlavy motykou, lyží a nakonec jej i zapálili.
"Já jsem do něj pak žduchnul a zeptal se ho, jestli by se mu líbilo, kdybych ho taky takhle mlátil motykou. A on se jen smál a tleskal," popsal policii jeden z přihlížejících hochů.
Zcela šokovaná pak zůstala majitelka kotěte, neboť se jednalo o děti jejího souseda. "Byly mu teprve tři měsíce, máma Elektra je ještě kojila a já mladé přikrmovala," popsala se slzami v očích.
Podle dostupných informací toto nebyl u staršího z pachatelů první střet se zákonem. I v tomto případě ale zůstane nepotrestán. Oba pachatelé jsou nezletilí a vyšetřování bude muset být z nejvyšší pravděpodobností odloženo.

Nová pravidla a pokuty pro pejskaře: Pes bez vodítka za 50 000 Kč

31. července 2008 v 13:02 Informace o psech
PRAHA - Máte pejska? Tak čtěte pořádně následující řádky. Poslanci ve středu propustili do dalšího čtení nový zákon, který zavádí řadu vysokých pokut, pokud se budete o psa špatně starat nebo ho nebudete mít na vodítku!
Nejvíce se všech pejskařů dotkne zejména nově stanovená pokuta za venčení jejich čtyřnohých miláčků bez vodítka. Pokud je totiž v dané oblasti stanovená vyhláška o zákazu volného pohybu psa, může si majitel psa vysloužit pokutu 50 000 Kč! Každý majitel psa by si tedy měl zjistit, jestli v místech, kam se svým mazlíčkem chodí ven, je možné mít ho puštěného bez vodítka...
Jaké vodítko musí mít pes a další novinky
 • Ne delší než 1,2 metru.
 • Pes vážící přes 10 kg nesmí běhat bez náhubku po veřejných prostranstvích.
 • Zákon o myslivosti umožňuje zastřelit psa, který pronásleduje zvěř.
 • Lovečtí psi nebudou moci při výcviku přijít do kontaktu s loveckou zvěří.
 • Zákaz prodeje zvířat dětem do 15 let.
 • Bojová plemena může chovat jen osoba starší 18 let.
  Jaké pokuty čekají pejskaře
 • za týrání.................................................................................až 500 000 kč
 • pes není na vodítku (zakazuje obecní vyhláška)....................až 50 000 kč
 • neodklizení psích výkalů.........................................................až 30 000 kč
 • nesprávná přeprava psa (hrozí řidiči auta).............................až 2 000 kč
 • za propagování týrání zvířat...................................................až 200 000 kč
 • neregistrování psa do 15ti dnů od pořízení............................několik tisíc korun

Kde venčit v Praze a další povinnosti pejskařů

31. července 2008 v 12:58 Informace o psech
Zřejmě nejznámější pražskou zelenou plochou, kde je volné pobíhání psů dovoleno, je Stromovka.

Tento rozlehlý park, jinak také nazývaný jako Královská obora, vznikl již za Přemysla Otakara II. V jeho některých částech byste však měli psa přece jen připnout na vodítko. To mu také ponechte v blízkosti dětských hřišť.

Co se týče Petřínských sadů, tam můžete venčit psa bez vodítka pouze v dolních částech, na některých místech je nutné ho připnout. Na dětská hřiště psi nesmějí.
Z dalších zelených ploch, kde se mohou psi vydovádět bez vodítka, jmenujme Vítkov, Čelakovského a Letenské sady či Vrchlického sady před Hlavním nádražím.

Zřejmě jedny z nejideálnějších podmínek mají pražští pejskaři na Vysočanech. Zde se nachází nejen park Podviní obehnaný říčkou Rokytkou, ale také psí hřiště, na kterém mohou psi poznávat své chlupaté kolegy. Je to pro ně totiž neméně důležité, jako pro jejich lidské majitele…

Do patnácti dnů ode dne, kdy si pejska pořídíte, ho musíte přihlásit a odvádět městu poplatky s tím spojené. Pokud tak včas neučiníte, bude vám hrozit pokuta.

Pes pak dostane evidenční známku, jejíž platnost může kontrolovat mimo jiné i městská policie. Pokud si vezmete psa z útulku, budete po dva roky od poplatků osvobozeni, přihlašovací povinnost však platí stejně jako v prvním případě.

Mimo to můžete psa nechat očipovat, tento úkon vás přijde asi na 750 Kč. Pokud tak učiníte, máte nárok na snížení roční sazby poplatku, v Praze tato úleva činí 350 Kč. Využívat ji však můžete jen po dobu dvou let. Jednou přijde i chvíle, kdy vás váš čtyřnohý kamarád navždy opustí. Nahlaste tuto skutečnost co nejdříve na příslušném úřadě, vaše poplatková povinnost totiž trvá, dokud psa sami neodhlásíte.
Z peněz, které město od majitelů psů vybere, by mělo zajišťovat úpravy zelených ploch, dostupnost odpadkových košů na psí výkaly či podporovat psí útulky. Kromě očkování by váš pes měl také aspoň jednou za rok jít na preventivní veterinární prohlídku. V Praze za běžnou roční prohlídku, kterou spojíte s očkováním a odstraněním zubního kamene laserem, zaplatíte až dva tisíce korun, jinde stačí podstatně méně.

Především v našem hlavním městě také existují firmy nebo jedinci, kteří vám vašeho miláčka vyvenčí či pohlídají. Nikdy to však nenahradí potřebný kontakt s majitelem…

A na závěr jeden z Murphyho zákonů o psech, který na některé oblasti Prahy bohužel sedí jako ulitý. Záleží pak pouze na páníčcích a míře jejich zodpovědnosti a ohleduplnosti, zda pozůstatek po "specifickém výkonu" svého psa (či štěněte) uklidí:
"Štěně začne vykonávat svou velkou potřebu na místě, kde je největší frekvence chodců.":)