"Muluji svého psa stejně, jako miluji tebe.Ale zatímco ty můžeš odejít, on se mnou zůstane."
Cat Stevens

Krmení starých psů

20. června 2007 v 11:02 |  Výživa psa
Po osmém roce svého života se pes dostává do tzv. stařeckého věku, který se projevuje nižším využíváním potravy. U stárnoucího psa je nutné na prvním místě věnovat pozornost právě správné výživě. Pes s přibývajícím věkem ztrácí zuby nebo je může mít obroušené na krátké pahýly. V tomto případě je potřeba psa krmit kašovitou stravou v menších dávkách a častěji. Také je potřeba přidávat psovi vitamínové doplňky. U starých psů je vhodné používat koncentrované krmné doplňky k výživě chrupavek a pojivových tkání jako prevenci kloubních onemocnění. Velice vhodný je přírodní preparát Canosan, jehož případné použití konzultujte s veterinárním lékařem.

Z potravy je nutné vypustit těžko stravitelná krmiva s obsahem kolagenu a elastenu. Kosti starému psovi nepodáváme buď vůbec nebo mu můžete dopřát jako pamlsek měkké kosti. Je také nutné snížit obsah bílkovin v potravě, aby nebyla zbytečně zatěžována játra a ledviny. Trávicí ústrojí psa již ve stáří neplní perfektně svou funkci, proto je potřeba dávat psovi častější a menší dávky potravy, a jeden až dva dny v týdnu zařadit jako postní. Krmivo by mělo být lehce stravitelné, mělo by tedy být sestaveno z kvalitní svaloviny, mléčných výrobků, vloček a těstovin.

Pokud je pes aktivní, čilý a není přetloustlý, není potřeba jej považovat za přestárlého a věnovat mu přehnanou péči, po které pes může ztloustnout, začne se méně pohybovat a předčasně stárne.


Orientační tabulka příjmu tuků a proteinů v různých věkových obdobích.

Věk psaProteinyTuky
Do 6 měsíců25-30%15-22%
6 měsíců - 2-3 roky26%18%
2-3 roky - 7-8 let20%15-18%
7-8 let a více15%15-18%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama