"Muluji svého psa stejně, jako miluji tebe.Ale zatímco ty můžeš odejít, on se mnou zůstane."
Cat Stevens

Červen 2007

Onemocnění slinivky břišní

24. června 2007 v 19:28 Z knihy Váš pes
V Á Š P E S
Onemocnění slinivky břišní
Slinivka břišní (pankreas) plní dvě životně důležité funkce. Produkuje inzulín, který v těle řídí distribuci glukózy (proces endokrinní), dále vyrábí trávicí enzymy (proces exokrinní). Její onemocnění postihuje obě funkce. Nejznámější poruchou žláz s vnější sekrecí je exokrinní nedostatečnost pankreatu.
Nejznámější endokrinní poruchou je cukrovka.
Endokrinní nedostatečnost pankreatu
Tato choroba svědčí o nedostatečně vyvinuté slinivce břišní. Její exokrinní část je buď zredukovaná, nebo chybí vůbec. Obvykle jde o vrozenou vadu a u psa se projevuje až v pozdějším věku.
Pes, který trpí touto chorobou, není schopen řádně trávit potravu. Může se pokusit požírat i vlastní výkaly, protože z nich stále cítí potravu. Příznaky:
- neschopnost přibrat na váze
- objemné výkaly (nestrávená potrava obsahuje vodu)
- nedostatek pigmentu (kvůli nestráveným tukům)
- suchá srst s lupy z nedostatku maziva
Léčení
Především je nutné zjištění hodnoty enzymů v čerstvých výkalech. Léčení vyžaduje nepřetržitý a pravidelný přísun enzymů (zejména trypsinu) v tabletách nebo práškách. Tyto dlouhotrvající léčebné procedury jsou velmi nákladné, a tak mnoho psů končí utracením. Podávají se lehce stravitelné oleje jako kokosový, přidávají se vitamíny.
Diabetes mellitus
Běžnější z obou forem cukrovky je diabetes mellitus. Vyvolává ji špatná funkce slinivky břišní a nedostatek inzulínu. Častěji jí trpí feny.
Inzulín buňkám napomáhá získávat z krve glukózu, jeho nedostatek a naopak hladinu glukózy v krvi zdvihá. Děje se tak obvykle po žrádle, kdy glukóza zaplaví filtrační systém ledvin a odčerpává většinu vody. Příznaky:
- velká žízeň
- hlad
- únava
- úbytek hmotnosti
Léčení
Ve všech podezřelých případech je nutné odebrat a vyšetřit vzorky krve a moči. Lehčí případy se léčí pouhou dietou s nižším množstvím, uhlohydrátů a tuků.
Orálně podávané léky mohou aktivizovat slinivku k vyšší produkci inzulínu. Ale psi, kteří trpí těžší formou cukrovky, musí doma dostávat pravidelně dávky inzulínu v injekcích. Veterinář vybere z různých dávkovacích režimů ten nejvhodnější. Předvede vám, jak správně píchat injekci a jak používat soupravy na měření množství glukózy v moči. Dodržování předepsaných postupů je velmi důležité.
Hypoglykémické kóma
Při standardních podmínkách bude fyzický stav vašeho psa vyrovnaný, ale jakmile nebude mít dostatek potravy ani příděl inzulínu a nebude mít dost glukózy ke "spalování", může u něho nastat stav hypoglykémického bezvědomí (nízká hladina glukózy).
První pomoc
Tento stavmůže být vyvolán i náročným pohybem a přepjatou aktivitou. Mějte proto po ruce med nebo glukózový sirup, abyste ho mohli psu v nutných případech okamžitě podat. Při neléčené cukrovce v krvi koncentrují jedovaté látky (ketony), které nakonec mohou být příčinou uhynutí psa.
Náchylnost k onemocnění
Německý ovčák - trpí exokrinní pankrerasovou nedostatečností
Jezevčík, King Charles španěl, pudli, skotský teriér - trpí cukrovkou

Onemocnění rozmnožovacích orgánů

24. června 2007 v 19:27 Z knihy Váš pes
VÁŠ PES
Onemocnění rozmnožovacího ústrojí
Některá onemocnění rozmnožovacího ústrojí sice chovatele zneklidňují, ale nejsou nijak vážná. Existují však jiná, která mohou psa ohrozit.
Plodnost a pohlavní pud
Problémy plodnosti a pohlavního pudu mohou spolu těsně souviset. Je-li pes v dobré zdravotní kondici, jeho hmotnost a velikost v souladu s plemennými znaky, nemůžete pro psa nic víc učinit.
Onemocnění samčích pohlavních orgánů
V rozmnožovacím ústrojí psa se mohou čas od času objevit různé těžkosti. Okamžitě se poraďte s veterinářem, jakmile zjistíte tyto příznaky: - silný výtok z penisu
- krvácení
- bolestivost
Zánět předkožky
U mladých psů se dosti často objevuje malý zánět na vnitřní straně předkožky. Příznakem je světlý, nezakalený výtok. Malý výtok prostě omyjte.
Kdyby výtok zesilnil, poraďte se s veterinářem. Onemocnění se léčí antibiotiky podávanými orálně.
Krvácení penisu
Kromě banálních poranění může být způsobeno:
 • Poranění fenou - v době páření se pes snažil uniknout ze spojení
 • Akutní cystitidou
 • Prosakováním krve z prostaty vlivem samičích hormonů
Neváhejte a okamžitě vezměte psa k veterináři.
Ošetří poranění způsobené při páření (speciální kleště, anestetika, šití rány). Do té doby můžete psu tišit bolesti studeným obkladem přiloženým na předkožku. Obklad složený vyplňte vatou namočenou ve studené vodě, můžete přidat kostky ledu. Přikládá se pevně na předkožku a upevňuje ručníkem ovinutým kolem těla.
Peraphimosis (zúžení otvoru předkožky)
Ztopořený penis může být sevřen v otvoru předkožky a nevrací se do své normální velikosti. Pokud se penis do 15 minut stav neznormalizuje, zkuste studený obklad. Kdyby se za dalších 15 minut stav nezměnil, rychle vyhledejte veterinární pomoc. K uvolnění předkožky bude pravděpodobně nezbytný chirurgický zákrok.
Kryptorchismus (zadržení varlat)
Kryptorchismus je vrozená vada, při níž má pes v šourku jen jedno varle nebo nemá varlata vůbec, ačkoliv nebyl vykastrován. Až do desátého měsíce se nedá s jistotou tvrdit, že varlata nesestoupí, může je uvolnit chirurgickým zákrokem veterinář. Zadržená varlata jsou náchylná k rakovině. Pes, který trpí zadržením varlat, je vyloučen z plemenitby.
Nádor na varlatech
Nádory na varlatech mohou vytvářet samičí hormony, jejichž působení má těžké následky pro psa - symetrické vypadávání srsti, růst mléčné žlázy.Nádory na varlatech se odstraňují chirurgicky. Pokud je zjistíte, poraďte se co nejdříve s veterinářem.
Onemocnění prostaty
Náchylnost k zánětu žlázy předstojné je větší u starých psů. Buď je to důsledek nádoru prostaty, nebo jde o její zvětšení, a to bývá častější. Tento interní problém se projevuje pouze při vyměšování. Je provázen bolestmi, které mohou vyvolat zácpu.
Psa,který při vyprazdňování trpí bolestmi,nebo má krev v moči, byste měli ihned vzít k veterináři.
Zvětšení prostaty (částečně i nádory) se léčí samičími hormony. Život psu můžete ulehčit hrubší velkoobjemovou potravou.
Onemocnění samičích pohlavních orgánů
Rozmnožovací ústrojí feny je náchylné k různým chorobám, z nichž většina je vyvolána hormonálními příčinami a změnami, k nimž dochází v děloze v době hárání a před porodem.
Začínající onemocnění má tyto příznaky:
 • stoupající žíznivost
 • nepřirozené zbarvení výtoku
 • nepřetržité silné krvácení nebo otoky
 • mateřské chování jako před kojením
 • tvorba mléka šest až sedm týdnů po hárání
Pyometra (hnisavý zánět dělohy)
Název znamená "hnis v děloze". Infekce bývá vyvolána hormonálními změnami a obvykle se projeví za 6-8 týdnů po hárání. Fena má bledé dásně a objeví se u ní:
- nepřiměřená žíznivost
- hustý, nazelenalý, žlutý nebo načervenalý výtok
- skleslost
- zvracení
Podezření na toto onemocnění podložené zjištěnými příznaky okamžitě oznamte veterináři. Feně může zachránit život pouze chirurgické odstranění vaječníků a dělohy (ovarohisterectomie). Bez chirurgického zákroku fena umírá. Někdy se léčivy dosáhne nejprve relativního uklidnění a operace se odloží až na dobu celkového zlepšení stavu. Operace je však nevyhnutelná, neboť pyometra se při každém hárání opakuje.
Cysta na vaječnících
Příznakem je stálé krvácení z vulvy (slabý, jasně červený výtok) po hárání. Pokud se objeví tyto příznaky, poraďte se s veterinářem. Hormony mohou způsobit prasknutí cysty, ale ve složitějších případech veterinář doporučí hysterektomii.
Falešná březost (pseudogravidita)
Jednodušší forma falešné březosti obvykle začíná mezi 8. a 9. týdnmem po hárání a může trvat i několik týdnů. Příznaky:
- rostoucí chuť k žrádlu
- výstřední chování
- obliba hraček a bačkor
- ukrývání imaginárních štěňat
- vyčerpanost
- zvětšování mléčných žláz
- ztráta aktivity
- citové výlevy
- zvětšování břicha
- tvorba mléka
Poraďte se s veterinářem o společném postupu. Falešná březost se může opakovat po každém hárání a dá se předpokládat, že je obvyklejší u fen se sklonem k pyometře. Možná jsou různá řešení, počínaje léčivy omezujícími normální reprodukční cyklus až po sterilizaci.
Nádor mléčné žlázy
U nesterilizovaných fen může docházet k cyklickým změnám na mléčné žláze, jež mohou končit nádorem.
Jakmile zpozorujete na tkáni feny uzlíky nebo otok na hrudi či pod kůží, poraďte se s veterinářem o jeho odstranění. Ne každý nádor mléčné žlázy je zhoubný, ale doporučuje se pravidelné pečlivé prohmatávání mléčných žláz minimálně za několik měsíců, zvláště po hárání. Nezhoubné uzliny mají pravidelnější tvar a jsou hladší než zhoubné, ale požádejte veterináře o vyšetření všech takových změn.
Metritis (zánět dělohy)
Jde o infekci, která se objevuje po několika týdnech po vrhu. Příznaky:
- hnisavý, žlutozelený výtok
- ochablost
- nechuť k žrádlu
- zvracení
Léčení spočívá v okamžitém nasazení antibiotik nebo ve sterilizaci.
Náchylnost k onemocnění
Boxer, čivava - mají sklon ke kryptorchismu
Čau čau - má sklon k ochablosti při vrhu a problémy při páření
Buldok, mops (a ostatní ploskonosá plemena) - mají problémy při porodu

Onemocnění močových cest

24. června 2007 v 19:26 Z knihy Váš pes
VÁŠ PES
Onemocnění močových cest
Nejčastějšími onemocnění močové soustavy jsou choroby ledvin. Tyto choroby známe pod označením nefritis, jsou nejčastější příčinou uhynutí psů, a proto se při sebemenším podezření spojte s veterinářem. Ačkoliv neexistují dva stejné případy onemocnění, jejich všeobecné příznaky jsou:
- bolesti v dutině břišní
- krev v moči
- zvětšená dutina břišní
Stává se dost často, že poruchu ledvin zpozorujeme teprve ve stadiu akutním nebo chronickém.
Akutní selhání ledvin
Příznaky:
- skleslost
- zvracení
- nechuť k žrádlu
- těžký dech
- bolesti v dutině břišní
- zaražené močení
Pravděpodobné příčiny
· otrava
· akutní infekce (př. leptospiróza)
· sekundární následky infekce (př. pyometra)
· zablokování močovodů
· ochrnutí močového měchýře
· dlouhodobá chronická choroba ledvin
Léčení
Poraďte se okamžitě s veterinářem, který posoudí stupeň nemoci podle krevních zkoušek. Pes bude potřebovat antibiotika, infuse, dialýzu, vitamíny, antiemetika.
Chronické selhání ledvin
Příznaky nejsou stejné a projevují se:
- nadměrná žízeň
- časté močení
- vředy v tlamě
- anémie
- úbytek hmotnosti a svalové hmoty
- špatné dýchání
Předpokládané příčiny:
 • nádor
 • vrozená vada ledvin
 • zdánlivě drobné příčiny vedoucí k akutnímu selhání
Léčení
Poraďte se s veterinářem. Podávají se steroidy, předepisují se infuze. Doporučí vám,jak psa doma ošetřovat. Zaveďte přísnou dietu (nízkoproteinovou), dávejte bez omezení pít. Preventivně nenechávejte žádné chronické onemocnění bez léčení a přesvědčte se o pravidelné vakcinaci psa proti leptospiróze.
Přídavky k dietě
Pro zachování nízké hladiny fosforu nahraďte uhličitan vápenatý kostní moučkou. Přídavkem malého množství soli do jídla vzbudíte žízeň, a tím i proplachování ledvin, a nahradíte ztrátu sodíku, ke které v ledvinách zpravidla dochází.
Ostatní části močových cest
Problémy dolní části močového ústrojí zasahují zejména močový měchýř a močovod.
Močové kameny v močovodu a v močovém měchýři
Krystalizací soli vznikají v moči "kameny", které se třou o stěny močového měchýře a způsobují podráždění a zánět (cystitis).
Příznaky:
- vyčerpanost
- časté močení
- krev v moči
Léčení
Tato choroba se léčí chirurgickým zákrokem. Jakmile veterinář potvrdí, že váš pes má močové kameny, počítejte s jeho operací.
Kameny v močové trubici
Psům častěji než fenám se usazují kameny v močové trubici, kterou odchází z těla moč penisem. Jde o velice bolestivý stav, jeho příznaky jsou:
- vyčerpanost
- zvracení
- nechuť jídlu
Překážka se obvykle odstraňuje chirurgickým zákrokem, jinak je nebezpečí, že zpětný tlak protrhne měchýř nebo poškodí ledviny. V tomto stadiu nemusí být bolest citelná, ale nahromaděné jedovaté zplodiny mohou psu způsobit smrt.
Cystitis (zánět močového měchýře)
Touto chorobou trpí častěji feny. Chronickou cystitidu vyvolávají močové kameny; odstraňují se chirurgicky. V lehčích případech předepíše veterinář např. vitamin C pro zvýšení kyselosti moči nebo chlorthamin na snížení její zásaditosti. Oba způsoby léčby znemožňují přežívání škodlivých bakterií v organismu.Příznaky:
- krev v moči
- časté močení
- lízání penisu nebo vulvy
Leptospiróza
Jedna ze dvou forem tohoto infekčního onemocnění. Leptospirosis canicola, napadá ledviny psa. V organismu se šíří infikovanou močí podobně jako jaterní choroby.
Příznaky
V lehkých případech se cítí pes několik dní jaksi nesvůj. V těžších případech je velmi skleslý, může zvracet, začíná být uremický (pro poruchu ledvin se moč hromadí v krvi), špatně dýchá. Později se přidá břišní kolika. Po zotavení z této infekce zůstávají na ledvinách jizvy, které přispívají k trvalému poškození funkce ledvin.
Léčení
Neodkládejte pravidelné očkování psa. Máte-li podezření, že pes touto chorobou onemocněl, okamžitě se poraďte s veterinářem. Proti infekci zpravidla naordinujte antibiotika a proti zvracení vhodný lék. Podle rozsahu onemocnění je někdy potřebná transfuze a dialýza.
Pomočování
Celkem snadno rozlišíte psa, který neudrží moč, od jedince, který močí značkuje své teritorium, nebo od toho, kterému dosud chybí správné domácí návyky. Psi, kteří neudrží moč, se většinou pomočují ve spánku a po procitnutí po nich zůstávají mokré stopy. Dochází k tomu z několika příčin:
 • Ektopie močovodu (nenormální vyústění močovodu) - vrozená vada. Štěňata se rodí s močovodem, který vyúsťuje přímo do močové roury místo do močového měchýře. Tato vada se odstraňuje operací.
 • Pomočování při epileptickém záchvatu
 • Cystitis
 • Onemocnění prostaty
 • Vysoký věk
Dieta pro psa s ledvinovou chorobou
Mnozí veterináři doporučují psům s nefritidou nízkoproteinovou dietu a "odlehčení" ledvinám. Ve skutečnosti to ale odporuje požadavkům organismu, který volá po vysoce kvalitních proteinech. Poškozené ledviny samozřejmě proteiny vyplavují, ale jestliže je potrava neobsahuje, těla spotřebovává proteiny ze svalstva. Proti psi nemocní chronickou nefritidou chřadnou. Proteiny v potravě omezujte pouze na doporučení veterináře, který zhodnotí zdravotní stav vašeho psa podle krevních zkoušek. Včas zjištěné případy se upravují geriatrickou dietou s poněkud omezeným obsahem proteinů. Jestliže pes ztrácí velké množství proteinů a objevuje se vodnatelnost (otékání břicha a končetin), naordinuje veterinář diureltika a neslanou dietu. V domácí kuchyni pro psa zvyšte obsah rýže v základní potravě a to o 5/6 čajového šálku a snižte množství masa na 1/6 šálku (asi 40g).
Pro ochucení můžete přidat dvě kávové lžičky drůbežího sádla. Na doporučení veterináře pak můžete hodnotu proteinů snižovat tím, že místo 1/6 čajového šálku masa použijete 1 vejce (obsahuje lehce stravitelné proteiny).

Onemocnění očí

24. června 2007 v 19:24 Z knihy Váš pes
VÁŠ PES
Onemocnění očí
Je velmi důležité, abyste všechny problémy, které se týkají očí vašeho psa, zpozorovali včas. Jakékoliv onemocnění očí okamžitě konzultujte s veterinářem. Bolesti oka můžete zmírnit vyplachováním nebo vykapáváním očním roztokem.
Vrozené oční vady psů jsou bohužel běžné. Bývají mimořádně bolestivé a nikdy byste neměli chovat psa, který jimi trpí.
Výtok z očí
Veterinární označení epiphora - výtok představuje jeden z nejběžnějších příznaků očního onemocnění. Čirý výtok bývá spojen s obtížemi při odvádění slz, ale může souviset také s podrážděním nebo zánětem např. očních spojivek. Zakalený nebo hnisavý (hustý,bezbarvý) výtok z obou očí může znamenat infekční onemocnění.
Sledujte
 • Čirý nebo hnisavý výtok
 • Otok
 • Bolest
Možné příčiny
 • Ucpání slzných kanálků
 • Zánět spojivek
 • Zelený zákal
 • Virové onemocnění jako např. psinka
Léčení
Dbejte, aby oči psa nebyly zalepeny hnisem, nebo aby se výtok nehromadil, určitě by to vyvolalo infekci. Dříve než psa dovedete k veterináři, očistěte okolí očí gázou namočenou v teplé vodě nebo ve vhodném prostředku na oplachování očí. Ucpané slzné kanálky musí propláchnout nebo rozšířit jejich otvory pouze veterinář při místním umrtvení.
Stupeň naléhavosti
++ Při čirém výtoku se poraďte s veterinářem co nejdříve
+++ Při výtoku hnisavém nebo má-li pes bolesti, se poraďte s veterinářem ihned.
Otok očí
Opuchnutí tkáně za očima může vyvolat vytlačování očí z očních důlků, totéž nastává při opuchnutí samotné oční bulvy.
Sledujte
 • Vypoulení oční bulvy
 • Skelný, strnulý pohled
 • Rozšířené zorničky (příznak nervového poškození)
 • Oční víčka se nemohou zavřít
Možné příčiny
 • Průvan
 • Krvácení po dopravní nehodě
 • Infekce oka
 • Nádor
 • Zelený zákal
Stupeň naléhavosti
+++ Jakékoliv prodlení by mohlo znamenat ztrátu oka. Okamžitě se poraďte s veterinářem.
Oslepnutí
Protože pes má vynikající čich a stejně vynikající lokální paměť, pokud jde o uspořádání vašeho domu a bytu, může být odhalení jeho oslepnutí dost nesnadné. Budete-li však mít dosti trpělivosti a porozumění, mohl by si slepý pes žít celkem dobře. Bude vás doprovázet na procházkách, ale bude se vás pravděpodobně víc držet. Pomáhejte mu proto tím, že na něj budete častěji mluvit. A nepřemisťujte nábytek víc, než je třeba. Když budete nucen nechat psa doma samotného, hlas rozhlasového přijímače mu zmenší pocit osamělosti.
Problém třetího víčka (mžurka)
U některých plemen (bernardýn, anglický barvář) je mžurka viditelná normálně, ale jakmile se zviditelní anebo zvýrazní u většiny ostatních plemen, je to známka nějakého problému.
Možné příčiny:
- Bolest oka
- Úbytek hmotnosti
- Deformace víčka (vrozené)
- Vychlípení třetího víčka
- Pokles Harderovy žlázy (běžné u plemen s volným spodním víčkem)
Příznak obtíží třetího víčka:
- Zbělení mžurky, zpravidla černý okraj, vystupujícího z očního koutku
- Načervenalá, malá hrudka velikosti hrachu ve vnitřním koutku oka
- Cizí předmět pod třetím víčkem
- Bolestivost oka
- Zarudlost očí
Objevíte-li tyto příznaky u svého psa, nečekejte a poraďte ses veterinářem a mezitím oko zavlažujte, aby bylo stále mokré
Vrozené vady očních víček a řas
Nejběžnější deformací očních víček je jejich vchlípení a vychlípení. Obojí vyžaduje operační zákrok. Při vchlípení se oční víčko obrací dovnitř oka, a tím se řasy zarývají do jeho povrchu. Vychlípení je deformace opačná, slzy vytékají ze slzných kanálků do váčku vzniklého vychlípením víčka, oko není zavlažováno a rohovka zůstává suchá.
Někdy brvy rostou nesprávně, třou se o rohovku a působí psu bolest, oko zarudne (trichiasis). Podobnou vadou je distichiasis. Pokud nejsou obě tyto vady léčeny, mohou způsobit i oslepnutí psa. Naštěstí dnes lze řasy chirurgicky odstranit.
Zánět spojivek
Je bolestivý stav, při němž dochází k zanícení spojivek. Jeho příčinou může být infekce, škrábání, vrozená vada, nádor na víčku, nebo podráždění prachem či kouřem.
Příznaky:
- slzení očí
- vyvalování očí
- zarudlost
Zanítí-li se rohovka (keratitis), projevuje se to obyčejně bílým nebo modrým zákalem, nebo dokonce neprůhledností. Tento stav připomíná "modré oko" při žloutence.
Bělima se potom může značně překrvit a v konečné fázi se chronický zánět spojivek může změnit v zákal celého oka. Léčí-li se zánět spojivek včas, může se jeho průběh zastavit nebo alespoň zpomalit. Černý povlak se odstraňuje pouze náročným operačním zákrokem.
Katarakta (zákal oční čočky)
Někdy se utvoří na oční čočce neprůhledná místa, která snižují schopnost vidět. Některé tyto vady jsou vrozené, jiné způsobily choroby nebo špatná výživa březí feny. Zákaly jsou častější u starších psů a není nutné vždy je léčit.
Zelený zákal
Jde o onemocnění odvodňovacího systému na vnitřní straně oka. Vyvolává je:
- krvácení
- záněty vnitřní komory
- vrozené vady
Sklivec (vyživovací tekutina oka) se produkuje neustále. Když se otvory odvodňovacího systému ucpou, tekutina se začne hromadit, oční bulva se bolestivě napíná, oko se těžce zanítí a bolest nutí psa k trvalému slzení.
Jiné příznaky:
- opuchnutí
- bolest
- citlivost na světlo
Objeví-li se tyto příznaky, okamžitě se poraďte s veterinářem.
Léčení
Chirurgický zákrok nebo speciální léky k omezení tvorby sklivce, zvětšení zornice a zlepšení vnitřního odvodňování.
Choroby sítnice
Choroba může postihnout světločivnou sítnici. Nejzávažnější jsou abnormality ve struktuře sítnice.
Progresivní atrofie sítnice (P.A.S.)
Při tomto onemocnění dochází k rychlému odumírání světločivných buněk sítnice v důsledku nedostatečnosti krevního oběhu v sítnici. Hlavním příznakem je zhoršení vidění. Rozlišujeme dvě formy této choroby: centrální a celkovou. Obě vedou k zhoršení vidění. Centrální P.A.S. nemusí způsobit úplnou slepotu, ale celková P.A.S. je její častou příčinou. Postižení psi mohou mít také zákaly.
Oční anomálie kolií (O.A.K.)
Toto výjimečné postižení postihuje kolie a šeltie. Vede ke krvácení sítnice nebo k rozpadu sítnice. Obojí může přivodit oslepení. Počet případů této choroby (O.A.K.) u kolií je překvapivě vysoký. Naštěstí jen 5% z postižených jedinců oslepne. Jediným řešením jsou dlouhodobá pozorování štěňat určených pro budoucí chov.
Vyplachování oka
K výplachům očí používejte jen prostředků určených pro tento účel, studeného čaje nebo 3% bórové vody. Vata se nehodí k ošetřování očí, protože pouští mnoho drobných vláken.
1) Palcem a prstem přidržte oko otevřené, 2) Očním kapátkem nakapejte do
namočte gázu do prostředku k očním oka rybí tuk, tekutý lékařský
výplachům a vymačkejte nad okem. parafin nebo jiné oční kapky.
Náchylnost k onemocnění
Teriéři - jsou náchylní k luxaci čočky.
Německý ovčák - je náchylný k zánětu spojivek, vadám víčka, zákalům.
Bernardýn - je náchylný k vychlípení mžurky, otevřené oko.
Anglický barvář, boxer, buldok, baset - jsou náchylní k vychlípení mžurky.
Kolie - je náchylná k oční anomálii kolií (O.A.K.) a centrální P.A.S.
Zlatý retrívr, labrador - jsou náchylní k centrální P.A.S. a zákalům.
Kernteriér, kokršpaněl, jezevčík, pudli, irský setr - jsou náchylní k celkové P.A.S.
Afgánský chrt, bostonský teriér, pudli a staffordšírský bulteriér - jsou náchylní k zákalům čočky.

Onemocnění jater a sleziny

24. června 2007 v 19:22 Z knihy Váš pes
V Á Š P E S
Onemocnění jater a sleziny
Játra psa plní několik funkcí, nejdůležitější je odstraňování jedovatých látek z těla. Při této činnosti dochází k poškozování samotných jater. V blízkosti žaludku je rovněž uložena slezina, jejíž hlavní úlohou je tvorba a obnovování červených krvinek.
Onemocnění jater bývají běžně označována jako "hepatitida" (žloutenka). Rozlišujeme akutní (náhlá, velmi těžká) a chronickou (trvalá, s mírným průběhem). Jsou známi různé typy jaterních onemocnění psa, hlavní z nich je leptospiróza a psí infekční žloutenka. Činnost jater mohou nepříznivě ovlivnit choroby v jiných částech těla např. nádory v dutině břišní, srdeční choroby a hormonální poruchy.
Příznaky pro onemocnění jater bývají rozdílné. Je to částečně způsobeno kapacitou jater a jejich regenerační schopností, játra se v průběhu chronických onemocnění regenerují. K úplnému selhání jater pak dochází při napadení více než 80% jejich hmoty.
Akutní onemocnění jater
Příznaky jsou rozmanité a mohou znamenat vyvrcholení chronického onemocnění. Bývají to:
- bolesti v dutině břišní a skleslost
- nechuť k žrádlu
- zvracení
- vysoká teplota
- žloutenka (zežloutnutí pysků a bělma očí)
- krvácení z dásní, světlé výkaly a tmavá moč
Léčení
Objevíte-li u psa kombinace těchto příznaků, neodkladně se poraďte s veterinářem, třebas i v noci. Možnost vyléčení je minimální a každé opoždění ji ještě více zmenšuje. Pro stanovení diagnózy potřebuje veterinář vzorky krve a rentgenové snímky.
Způsob léčby
 • Antibiotika proti bakteriální infekci
 • Steroidy k podpoře tvorby tkáně
 • Vitamíny
 • Infuze
 • Přísná dieta
Chronické onemocnění jater
Stanovení diagnózy tohoto onemocnění je poměrně obtížné. Její příčinou bývá akutní onemocnění jater a může působit i na mozek. Časté příznaky:
- úbytek na váze spojený
s nechutenstvím
- záchvaty skleslosti
- zvracení
- průjem
- stupňující se žíznivost
- nadýmání břicha
- světlé výkaly
- zdánlivá přihlouplost
- křeče
- pes tiskne hlavu k podlaze nebo na stěny
Léčení
Dlouhodobé vyhlídky jsou špatné, dodržujte pokyny veterináře. Léčba je orientována na ulehčení života psa. Musí dodržovat přísně kontrolovanou dietu; pokud nebyl dosud zasažen mozek, měla by být dieta bohatá na uhlohydráty s velmi nízkou hladinou tuků, kombinovaná s jakostními a lehce stravitelnými bílkovinami, jako jsou vejce, sýry a maso. Při napadení mozku je naopak předepsána dieta s nízkým obsahem bílkovin. Pes potřebuje steroidy, případně cortision a navíc vitamin K.
Nádor sleziny
Nádory sleziny jsou poměrně běžné, většinou jsou nezhoubné a nevyvolávají žádné obtíže. Začne-li tumor náhle krvácet do dutiny břišní, zaplaví jí krví a pes může do půl hodiny uhynout na vnitřní krvácení. Slabé krvácení vyvolá pouze lehkou slabost.
Příznaky nádorového onemocnění sleziny:
- zvětšování břicha
- náhlá slabost
- bledost dásní
Při včasném stanovení diagnózy lze odstranit slezinu operací, její funkci převezmou jiné orgány a pes žije normálním životem.
Infekční psí žloutenka
Jde o velmi silně nakažlivé virové onemocnění známé pod jménem Rubarthova choroba. Postihuje většinou psy mladší než jeden rok. Proto je nutné očkovat všechna štěňata mezi osmým až desátým týdnem. Inkubační doba trvá 5-7 dnů.
Příznaky
Počáteční příznaky nejsou nápadné. Při mírném průběhu onemocnění pes pouze odmítá potravu a několik dnů má zvýšenou teplotu. Pro těžší průběh nemoci je charakteristická značná skleslost, pes odmítá potravu a je žíznivý, stává se, že uhyne bez výraznějších vnějších známek. Celkové příznaky:
- zvracení, ve vyšším stadiu se stopami krve
- průjem rovněž s eventuálními stopami krve
- bolesti v dutině břišní a neklid
- podrážděnost
- špatná koordinace zadních končetin
- křeče
- žloutenka (někdy)
- bledé dásně s drobným krvácením
Dalším složitým problémem bývá onemocnění ledvin jako posledního orgánu, jímž virus odchází. U vyléčeného psa je virus vyplavován močí ještě po několik měsíců, a proto je vážným ohrožením pro neočkované psy. Asi 20% psů má po nakažení příznaky tzv. "modrého oka".
Léčení
Veterinární ošetření psa je nutné, veterinář nasadí steroidy, antibiotika, transfusi, infusi a kaolinové preparáty. Bakterie reagují na antibiotika a pokud je léčba zahájena bezprostředně po diagnostikování, existuje možnost uzdravení. Případné dodatečné léčení:
· Infuze
· Léky na zastavení zvracení
· Sedativa uklidňující křeče vnitřních orgánů
· Transfuse krve
Zachovávejte obvyklá hygienická opatření a při manipulaci s nakaženým psem navlékejte vždy gumové rukavice.
Prevence psí žloutenky
Jedinou ochranou psů před infekční žloutenkou je očkování. Jestliže pes už onemocněl, omezuje se léčba na potlačování příznaků. Jako očkovací látky se používá dvou typů séra (živé a mrtvé). Živá očkovací látka obsahuje filtrované viry oslabené tak, aby vyvolaly mírnou nákazu. Tento typ očkování je účinný po celý život psa. Přesto je běžnější očkování mrtvými vakcínami, neboť jsou bez vedlejších účinků na rozdíl od živých očkovacích látek (poškození ledvin, reakce na očkovací látku tzv. "modré oko")
Leptospiróza
Leptospirosis icterohaemoragiae je jedním ze dvou známých typů leptospirózy psů. Bacil napadá játra, u člověka způsobuje Weilovu nemoc (u psů nemá tato infekce vážnější průběh). Druhý typ postihuje ledviny. Oba typy se šíří infikovanou močí především potkanů, inkubační doba trvá asi týden. Všechna štěňata musí být očkována.
Při akutním onemocnění jater pes uhyne zpravidla náhlé, jindy teprve za několik dnů. Příznaky:
- náhlá skleslost
- vysoká teplota
- zvracení a žízeň
- krvavý průjem
- žloutenka (žluté pysky a bělmo očí)
- drobné krvácení z dásní
Léčení
Okamžitě se poraďte s veterinářem.
Náchylnost k onemocnění
Německý ovčák - má sklon k nádorovým onemocněním sleziny
Irský setr - má sklon k žloutence

Onemocnění horního zažívacího ústrojí

24. června 2007 v 19:21 Z knihy Váš pes
V Á Š P E S
Onemocnění horního zažívacího ústrojí
Zažívací trakt má přesně odlišné části. Tlama, hltan, žaludek, játra, slezina a slinivka břišní tvoří horní část zažívacího ústrojí, tenké a tlusté střevo, konečník a řitní otvor tvoří jeho dolní část. Každá partie má specifická onemocnění, a proto bude řeč o každém zvlášť.
Zvracení
Nejspolehlivějším dokladem o poruchách trávicího ústrojí je zvracení, a můžeme předpokládat, že každý pes, který zvrací, trpí některým z možných zánětů trávícího traktu.
Častější zvracení je příznakem toxoaemie (otravy bakteriemi, které přežívají v těle a napadají organismus). Vyvolat je může také:
 • Pyometra
 • Choroba jater nebo ledvin
 • Cizí těleso blokující některou část trávícího ústrojí
Každý problém, který se projevuje častým vyvrhováním potravy, by měl vyšetřit veterinář (nebezpečí poranění čenichu nebo poškození plic vdechnutím zvratků). Veterinář obvykle ještě před vyšetřením psy zrentgenuje, dřív než sáhne k chirurgickému zákroku.
Žaludeční potíže
Rozlišujeme žaludeční obtíže akutní (náhlé, těžké onemocnění) a chronické (dlouhotrvající, mírného charakteru). Příznakem koliky (bolest žaludku) je: - skučení
- shrbená poloha
- citlivost břicha na dotyk
Akutní onemocnění
Příznaky: - Zvracení (často bezvýsledně)
- Otupělost spojená s nechutenstvím a kolikou
- Žízeň a zvracení vody
- Zvracení záhy po krmení
Chronické onemocnění
Základním příznakem je občasné zvracení v různých intervalech po krmení
Léčení
Máte-li podezření, že má pes žaludeční chorobu, poraďte se s veterinářem. Léčení samo předpokládá upřesněné diagnózy; obvyklé podávání kaolinových preparátu pouze zmírňuje zvracení v době, než navštívíte veterináře.
Gastritida (zánět žaludku)
Prostou akutní gastritidou běžně trpí mnoho psů. Je možné jí pokládat za obrannou reakci organismu před špatnými stravovacími návyky. Psy přitahuje zapáchající potrava, kosti a jedy. Tím, že tyto škodlivé látky obvykle vyzvrátí, pes předejde často těžkým následkům, ale nespoléhejte na to, a pokud jste zjistili, že něco závadného sežral, a poraďte se s veterinářem.
Základním příznakem gastritidy je zvracení, a pokud není léčeno, přidá se k němu i průjem.Příčinou může být:
 • Požití jedů
 • Škrkavky, které žijí ve střevech, ale mohou proniknout až do žaludku. Když pes zvrací hlísty, znamená to, že v něm cizopasí ještě další škrkavky, a je třeba absolvovat odčervování
 • Zvracení štěňat může být vyvoláno také přežráním
 • Existují některé specifické nákazy, které vyvolávají gastritidu, zánět střev i jiné symptony. Jsou to psinka a leptospiróza, parvoviróza.
Rozšíření a přetočení (torze) žaludku
Jde o náhlou příhodu břišní vyvolanou rychlým nahromaděním plynů (nadýmání). Tato příhoda postihuje všechna plemena a může být velmi nebezpečná, když se žaludek přetočí a uzavře všechny otvory.
Příčiny přetočení žaludku nejsou zcela objasněny. Předpokladem je přítomnost blíže neurčených bakterií ve střevech, které jsou původcem fermentace a nadýmání. Hltaví psi polykají s potravou i vzduch a pokud se po krmení prudce pohybují, je pravděpodobnost, že u nich dojde k torzi žaludku, větší. V obou případech se břicho vypne jako buben a pes trpí velkými bolestmi.
Léčení
Není-li pes okamžitě ošetřen, dojde ke selhání organismu a zvířeti hrozí smrt. K vypuštění plynů může veterinář použít hadičky zavedené do žaludku, ale většina případů přetočení žaludku musí být řešena operativním zákrokem. Doporučuje se preventivně krmit po malých dávkách, potravu podávat v podložených miskách nebo na vyvýšeném místě, tím omezit objem spolykaného vzduchu a nejméně hodinu po krmení necvičit a nepovolit zvířeti dynamické hry.
Jícen
Nejčastější onemocnění jícnu psa jsou vyvolávána jeho deformacemi.
Cévní věnec
Některé vrozené vady srdečních tepen mohou vytvářet tzv. "cévní věnec", kdy cévy svírají jícen a brání psu v polykání větších soust potravy. Většina vrozených vad se projevuje stejnými příznaky:
- zvracení potravy krátce po požití
- nadměrné tvoření slin (slintání) při špatném polykání
- kašel
- výtok z čenichu vyvolaný částí zvratků vniklých do nosu
Neprůchodnost jícnu
Někdy uvízne cizí těleso do jícnu v místech, kde jícen probíhá podél srdeční stěny, nebo v místě, kde přechází z hrudníku do dutiny břišní. Odstranit cizí předměty z těchto míst může pouze veterinář velmi náročným operačním zákrokem, nebo po naříznutí krku nebo žaludku cizí těleso vyjmout dlouhými lékařskými kleštěmi.
Onemocnění vrátníkového svěrače
Vrátníkový svěrač je dalším místem, kde se mohou zachytit polknuté předměty, mimo jiné také proto, že existují případy zúžení vrátníku, kdy příliš silný svěrač ovládající průchod ze žaludku do dvanáctníku, zabraňuje odchodu všech pevných látek ze žaludku. Nejčastěji je to potíž odstavených štěňat po přechodu k pevné potravě, ale projevovat se může také jako chronické onemocnění u dospělých psů.
Základním příznakem je zvracení pevných částí potravy, zatímco mléčnou a tekutou stravu pes stráví normálně. Jediná možná terapie je operace.
Náchylnost k onemocnění
Ohaři a španělé- jsou náchylní k poruchám svalstva hltanu právě v místě jeho přechodu v jícen. Porucha spočívá v tom, že svaly hltanu neudrží pozřenou potravu
Skotský a westhighlandský teriér- jsou náchylní k zablokování jícnu
Boxer- je náchylný k přetočení žaludku a mladí psi zvláště k zúžení vrátníkového svěrače
Německý ovčák, irský setr a výmarský ohař- jsou náchylní k přetočení žaludku

Onemocnění dýchacích cest

24. června 2007 v 19:18 Z knihy Váš pes
V Á Š P E S
Onemocnění dýchacích cest
Onemocnění dýchacího ústrojí napadají všechny dýchací cesty (hrtan, hltan, průdušky, průdušnici) nebo plíce psa. Kromě nemocí popsaných v této části existuje ještě mnoho dalších jako například - zranění jako následek rvačky nebo jiného poškození,
- rakovina
- trombóza
- vrozené vady.
Problémy dýchacích cest
Všechny typy onemocnění dýchacích cest se zprvu projevují zánětem mandlí, který, není-li léčen, vede ke zhoršení. Dýchací cesty jsou náchylné k těmto komplikacím:
· překážky
· úrazy při rvačkách a dopravních nehodách
· nesprávné použití řetízkových škrtících obojků
· vrozené deformace jako například neúplnost chrupavčitých prstenců průdušnice
· nepřetržitý štěkot
Působení chorob na dýchací cesty
Při některých onemocnění dochází k anatomickým změnám na hrtanu. Při zánětu hrtanu ( laryngitida) a průdušek ( bronchitida) se jejich stěny nabíhají, a tím dochází k zúžení průsvitu dýchacích cest. Pří chronických onemocnění cest se ukládá další tkanivo a jejich průchodnost se snižuje asi jako tak, jak se zanášejí trubky ústředního topení naplněné tvrdou vodou. Psů pak chybí kyslík pro aktivní pohyb.
Podobné onemocnění je rozedma plic. (emphysema), která postihuje plíce a bývá důsledkem jejich namáhání při brontichidě. Jemné stěny alveon, v nichž dochází k okysličování, se trhají a plicní sklípky se zvětšují. Plocha na níž dochází k výměně kysličníku uhličitého a kyslíku není v napadení alveolách dost velká, a to snižuje odolnost psa proti námaze.
Léčení bronchidity, lariyngitidy a enfysémy plic
Veterinář bude podávat léky na léčení zápalu a rozšíření dýchacích cest. Často se používají léky na snížení produkce hlenu. Ve vážných případech se nasazují antibiotika.
Kotcový kašel
Vyvolávají ho bakterie typu Bordeletta bronchiseptica (používají se též na výrobu vakcíny), ale může být zapříčiněný i virem nebo jinými bakteriemi. Očkování proti němu není vždy účinné.
Onemocnění se objevuje především v létě a šíří se obyčejně při setkání více psů, například na výstavách psů, v útulcích a v psincích. Vážnější případy si vyžadují léčbu antibiotiky.
Léčení
Doporučuje se očkování v místech "Zvýšených rizik ", jako jsou výstavy psů a podobně.
Dostal-li pes kotcový kašel a má tyto příznaky :
 • Přetrvávající drsný a suchý kašel
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Výtok z nosu a uší
 • Skleslost ( celková ztráta zájmů a polehávání), má jeho onemocnění těžký průběh a měli byste se poradit s veterinářem.Neléčen by mohl trvale poškodit cesty chronickou brontichidou nebo pneumonií s možnými smrtelnými následky.
Kašel
Je častým průvodní jevem mnoha onemocnění dýchacích cest psů a signalizuje některé jejich částí
Sledujte:
- drsný,suchý kašel podobný houkání naznačuje kotcový kašel
- kašlaní po procitnutí a vzrušení.
- Jemný kašel při onemocnění plic
Možné příčiny
- kotcový kašel
- podráždění kouřem nebo prachem
- cizí těleso v krku
- nepřetržité štěkání
- chronická infekce jako například bronchitida a laringitida
- srdeční choroba
- psinka způsobené adenoviry nebo parainfluezou
Léčení
Před návštěvou veterináře podávejte psu na utišení kašle průměrnou dávku léku proti kašli.
Chraňte psa před velkou námahou a vzrušením, nenasazujte mu obojek, vhodnější je postoj, který nedráždí ke kašli.
Stupeň naléhavosti
+ pokud se neobjevili jiné příznaky, nebo byl kašel vyvolán podrážděný kouřem nebo prachem, můžete psa léčit doma sami. Po 48 hodinách by se měl kašel ztratit.
+++Objeví-li se jiné nebezpečné příznaky neváhejte a okamžitě se spojte s veterinářem.
Onemocnění plic
Domníváte-li se, že váš pes má nemocné plíce (lehký kašel, zkrácený dech), poraďte se co nejdříve se svým veterinářem. Zápal plic (pneumonie) je těžké onemocnění s rozmanitými typy. Jeho příčiny jsou různé.
 • Výpotek jako důsledek srdeční choroby, otravy herbicidy, nebo šok z přehřátí organismu.
 • Krvácení do dutiny hrudní po dopravní nehodě.
 • Zánět plic a pohrudnice spojený s infekcí dýchacích plic, nebo obdobných dráždivých látek jako zvratků.
 • Rozedma plic po brontichidě
 • Alergie
 • Psinka je předstupeň virového zánětu plic.
 • Stěhování různých druhů červů v těle jako například škrkavek, "srdečních červů"
Choroby měkkého patra
Krátkohlavá ( brachycephalní) plemena jsou náchylná k dýchacím obtížím vyvolaným dědičnými vadami měkkého patra, buď příliš dlouhého nebo ohebného, blokujícího přístup do hrtanu, ,kde vyvolává dýchavičnost, eventuelně chronické záněty a angínu.
Léčení
U psů, kteří mají těžké problémy, doporučí veterinář operaci. Psu to určitě ulehčí život, ale úplná náprava není vždy možná.
Zapadnutí měkkého patra do hrtanu
Stává se, že měkké patro ucpe průchod hrtanu. Pes ztratí vědomí, zmodrá, a pokud mu není poskytnuta okamžitá pomoc uhyne. Do široka rozevřete psu tlamu a vytáhněte zapadlý jazyk ( pozor na pokousání). Pomáhá také napnout psu krk, mírně zatřást hlavou a několikrát stlačit hrudník na podporu dýchání.
Náchylnost onemocnění
Kavalír King Charles španěl-je náchylný prodlouženému měkkému patru.
Jorkšírský teriér - má sklon k neúplným chrupavčitým prstencům průdušek.
Westhiglandský bílý teriér- je náchylný k rozedmě plic v důsledku bronchitidy.

Onemocnění dolního trávicího ústrojí

24. června 2007 v 19:17 Z knihy Váš pes
V Á Š P E S
Onemocnění dolního trávicího ústrojí
Dolní trávicí ústrojí psa se skládá ze střev (tenké a tlusté střevo), dvanáctníku, konečníku a řitního otvoru. Základní příznaky onemocnění jsou:
- zvracení
- průjem
- vyčerpanost
Někteří psi mívají zdravotní potíže vyvolané nedostatkem důležitých bakterií ve střevech následkem nadměrného užívání antibiotik či jinými důvody. Například škrkavky v tenkém střevě mohou vyvolat střevní potíže včetně křečí.
Akutní onemocnění tenkého střeva
Známe dvojí akutní onemocnění tenkého střeva. Jsou poměrně běžná a projevují se jako ucpání střeva cizím tělesem a zauzlení střeva. Obě onemocnění jsou velmi nebezpečná a vyžadují chirurgický zákrok. Dojde-li k této situaci, okamžitě vyhledejte veterináře.
Ucpání tenkého střeva cizím tělesem
Projde-li cizí těleso žaludkem (kde bylo pravděpodobně po dobu několika týdnů příčinou chronické gastritidy a občasného zvracení), nemusí ještě projít tenkým střevem, a pak dochází k neprůchodnosti a ucpání. Příznaky:
- akutní zvracení
- skleslost
- kolika
- zřejmá zácpa
Zauzlení tenkého střeva
Vyznačuje se týmiž příznaky jako ucpání střeva cizím tělesem. Tenké střevo se samo peristatickými pohyby zauzlí, v zablokované části střeva se přeruší krevní oběh, neprůchodný úsek střeva začne odumírat a musí být neprodleně chirurgicky odstraněn, jinak tato příhoda končí smrtí.
Campylobacterium
Tato bakterie napadá psy i lidi. U psů obyčejně vyvolává úporné průjmy, ale někdy žije ve střevě bez problémů. Dá se zjistit laboratorním vyšetřením, kultivací vzorku trusu a léčí se vhodnými antibiotiky.
Chronická onemocnění tenkého střeva
Některá chronická tj. dlouhotrvající onemocnění se obtížně diagnostikují a léčí. Příčiny zdravotních potíží jsou velmi rozmanité, někdy to může být kousek spolknutého provázku nebo látky. Jakmile dojde k ucpání tenkého střeva, střevo se napíná, začínají se tvořit vředy, hrozí i jeho proděravění a následný zánět pobřišnice.
Příznaky:
- občasné zvracení nebo průjem
- trvalý průjem
- úbytek hmotnosti a proměnlivá chuť k jídlu
- špatný vzhled srsti
- záchvaty koliky.
Každé ucpání střev vyžaduje chirurgický zákrok.
Choroby tlustého střeva
Tlusté střevo může být postiženo týmiž onemocněními jako střevo tenké; nádory, leukémie, cizí těleso, paraziti a záněty neznámého původu.
Příznaky:
- vyčerpanost
- opakované malé průjmy (hlen nebo i krev)
Jednou z chorob tlustého střeva je městnání potravy ve střevě. Příčinou může být obyčejná zácpa, nebo citlivost a bolestivost sousedících orgánů, takže bolestivé je i vyprazdňování - onemocnění konečníkových váčků, onemocnění prostaty, zlomení pánve, artritis.
Někdy dochází k oslabení stěn tlustého střeva a k vytvoření "balonů", v nichž se hromadí výkaly. Tato vada se nazývá "megacolon", může být vrozená nebo následek chronického či zánětu tlustého střeva souvisí s tříselnou kýlou.
Léčení
Léčba některých nespecifických zánětů tlustého střeva je dlouhodobou záležitostí medikamentosního léčení. Zvláštní léčbu vyžadují rovněž infekce.
Zvracení a průjem
Většina případů zvracení je vyvolána gastritidou, průjmy způsobuje zánět tenkého střeva. Neléčíme-li jedno z těchto onemocnění, vyvoláme tím to druhé. Zjistíte-li, že váš pes je zřejmě nemocen nebo má zvýšenou teplotu o více než jeden stupeň C nad normál ( 38,5°C), poraďte se co nejdříve s veterinářem.
Léčba zvracení
Nepozorujete-li těžší příznaky, nechte psa 24 hodin hladovět (štěňata 12 hodin).Voda k pití však musí být stále dostupná, ale v malých dávkách (50-100ml pro větší). Vypije-li pes celý příděl vody najednou, podejte mu další stejné množství za 30 minut.
Abyste zastavili zvracení podávejte psu malé množství lehce stravitelné potravy např. míchaná vajíčka. Když zpočátku zvracel často, přidejte do prvního žrádla trochu brandy- velkým psům jednu dávkovou lžičku, malým psům menší množství. Jestliže pes potravu nezvrátí, dejte mu kuře, libové maso nebo rybu. Podávejte vlhké, s vařenou rýží. Raději podávejte tři menší porce za den než jednu velkou. Pokud je všechno v pořádku, můžete druhý den podávat běžnou potravu, ale opět jen v malých dávkách. K normálním dávkám přistupte asi tak za dva dny a první čtyři dny byste měli psu dávat jen 2/3 normální dávky.
Léčba průjmu
Zvolte stejný způsob jako při zvracení, ale nepodávejte míchaná vejce, nýbrž hned malé porce kuřete, ryby, libového masa s rýží. Tuto dietu podávejte tak dlouho, než se průjem zastaví, a potom se vraťte k normální potravě. Stejně jako při úporném zvracení je i při trvalém průjmu nebezpečí dehydratace. Nikdy nezapomeňte doplňovat vodu. Podávejte vodu po lžičkách, nejlépe slabě slanou nebo oslazenou dvěma čajovými lžičkami cukru na šálek. Začněte podávat normální jídlo, abyste zjistili, zda snad nevyvolává průjem.
Podávání léků
Při lehčích onemocněních tenkého střeva a žaludku veterinář nepředepíše pro psy trpící zvracením antibiotika. Za dobrý tišící žaludeční prostředek lze pokládat hydroxid hlinitý.. Malým psům podávejte třikrát denně jednu lžičku, velkým psům čtyřikrát denně jednu polévkovou lžíci suspenze. Psům, kteří trpí zvracením nebo průjmem, můžete podávat kalin nebo morfium či (dávkování viz výše), je proto vhodné mít tato léčiva vždy po ruce.
Parvoviróza
Jde o poměrně nové onemocnění, které se poprvé hromadně projevilo náhlé teprve v roce 1978 v Anglii, Severní Americe a v Austrálii. Toto základní virové onemocnění psů se podobá panleukopenii koček.
Příznaky
Většinou má tyto příznaky:
- těžký zánět tenkého střeva s krvavými průjmy + akutní zvracení i bez obsahu
- těžká deprese
- vysoké teploty.
I přes okamžité zahájení léčby může pes zemřít. Zpočátku po rozšíření této choroby bylo uhynutí psů docela běžné a i dnes se ještě stává, že postižený pes chorobě podlehne.
Léčení
Očkování představuje dobrou prevenci, a proto by ,mělo být očkováno každé štěně. Přeočkování každoročně.
Léčba je symptomatická, ale tato choroba může být také akutní a pak je léčení dost dramatické včetně krevních transfusí a preventivních dávek antibiotik, aby se předešlo druhotným infekcím. Máte.li podezření okamžitě se spojte s veterinářem.
Zácpa
Běžnou potíží starších psů, nebo psů, kteří požírají kosti, je zácpa. Pokud jí zjistíte dříve, než se u psa dostaví skleslost a nechutenství jako důsledek otravy organismu zácpu, můžete ho léčit doma sami. Počáteční příznaky:
- skleslost
- velmi tvrdé výkaly
- vztyčený ocas při vyprazdňování
- vyhřeznutí konečníku
Když se pes vůbec nemůže vyprázdnit, spojte se s veterinářem.
Léční
Má-li pes při vyprazdňování potíže, pomozte podáním malého množství pokrmového oleje ( dvakrát denně jednu polévkovou lžíci 10-15 kilogramovým psům, 30 kilogramovým a těžším dvakrát denně dvě polévkové lžíce). Olej promastí vnitřnosti a uvolní blokádu. Dokud do dvou dnů obtíže nepřestanou, spojte se s veterinářem.
Opakují-li se potíže, volejte veterináře. Pes může mít v konečníku nádor nebo zvětšenou prostatu. Starším psům, kteří jsou náchylní k zácpě přidávejte do žrádla otruby- dvě čajové lžičky denně 10-15 kilogramovým psům, 30 kilogramovým a těžším dávku přiměřeně větší.
Výhřez konečníku
Je velmi nebezpečný následek těžších neléčených průjmů nebo zácpy či nádorů v konečníku. Část konečníku podobná párku višňové až světle červené barvy volně visí z řitního otvoru psa. Jakmile to zjistíte, okamžitě se poraďte s veterinářem. Ošetření spočívá v tom, že se pokusíte vtlačit konečník zpět do řitního otvoru. Malé vyhřeznutí můžete napravit sami, ale není-li zřetelně vidět, neztrácejte čas jeho hledáním.
Zpoždění bývá příčinou operativního odstranění vyhřezlého konečníku.
Postup:
1) Okamžitě vyhledejte veterinární ošetřovnu.
2) Do té doby navlhčujte vyhřezlou část vatou namočenou v teplé vodě.
3) Malé vyhřeznutí se pokuste zasunout sami ještě před příchodem veterinářem.
Vyprazdňování řitních váčků
Někdy se ucpou kanálky análních váčků a pak je nutné psu pomoci a vyprázdnit je. S tím souvisí chování psů, kteří třou zadkem o zem ( "klouzání nebo sáňkování"), prudce se ohánějí po zadku, jako by měli parazity, jindy si psi tuto partii často lížou. Je to však proto, že ucpané žlázy se mohou zanítit a jsou pak velmi bolestivé.
Napoprvé nechte veterináře, aby je vyprázdnil sám a ukázal vám, jak při tom postupovat, chcete-li to napříště dělat sami.
Anální váčky jsou uloženy na každé straně řitního otvoru a ústí na jeho okraji. Přiložte na ta místa prsty a mírným tlakem vytlačujte obsah váčku. Tento zákrok je pro některé psy velmi bolestivý a často i neproveditelný, pokud mu nechcete ublížit. Takovým psům provede zákrok "vnitřní" metodou veterinář.
Pro chovatele je nejpřijatelnějším vnější procedura. Budete potřebovat pomocníka, aby vám psa přidržoval. Doporučuje se preventivně psu fixovat tlamu úvazkem.
Vezměte si gumové rukavice, do dlaně jedné ruky velký chomáč vaty a druhou rukou zdvihněte psu ocas. Vatu přiložte na řitní otvor a prostředníkem a palcem energeticky, ale ohleduplně tiskněte jeho okolí a vymačkejte obsah žláz.

Onemocnění

24. června 2007 v 19:16 Z knihy Váš pes
V Á Š P E S
Onemocnění
Je můj pes nemocen?
Pes neumí povědět, jak se cítí, ani nedokáže popsat příznaky svého onemocnění. To se můžete vy jako jeho chovatel pouze dohadovat podle viditelných příznaků. Tato kapitola zdůrazňuje spíše projevy různých onemocnění než jejich příznaky.
Je můj pes zdráv?
Existuje několik skutečností, kterých byste si měli na svém psu všímat zcela pravidelně. Postoj a držení těla zdravého psa mají být vzpřímené, pes se dívá kolem sebe pozorně a ostražitě. Hlavu nese vztyčenou a bystře naslouchá-často spatříte, že zastřihá ušima. Zdraví pes má obvykle vlhký čenich, ale nesmí mít výtok z čenichu nebo z očí. Kůže musí být zdravě růžová; srst lesklá, sytých barev, přímo svádějící k pohlazení. Zdraví pes se pohybuje lehce a bez námahy, bez skučení, nemá být otylý-může mít sice nějaký tuk na žebrech, aby nevypadal "vyzáble", ale žebra se musí dát snadno nahmatat.
Příznaky onemocnění
První příznaky onemocnění zpravidla signalizují změny v chování psa: pes je skleslý, uzavřenější a také méně aktivní. Ztrácí chuť k jídlu nebo je žravější.
Příznaky akutního onemocnění
Zjistíte-li u svého psa některé z uvedených příznaků, ihned se poraďte s veterinářem:
- Ztráta vědomí
- Opakované zvracení ve 24 hodinách
- Průjem trvající déle než 24 hodin
- Dýchací obtíže
- Krvácení z některého otvoru
- Zřejmé bolesti
Hlavní příznaky onemocnění
- Skleslost
- Zvracení
- Průjem
- Dýchací obtíže
- Krvácení
- Škrábání
Další společné příznaky onemocnění
Pozorným sledováním můžete zjistit i další příznaky onemocnění. Při pochybách sledujte:
- Dýchací příznaky - Kašel
- Ušní příznaky - Bolest uší,otok ušních boltců,výtok,zhoršení sluchu
- Oční příznaky - Výtok,opuchnutí očí
- Tělesné příznaky - Kulhání
- Kožní příznaky - Škrábání, zrudnutí kůže, vypadávání srsti
- Střevní a močové příznaky - Zácpa,neudržení moče

Příznaky onemocnění

24. června 2007 v 19:15 Z knihy Váš pes
V Á Š P E S
Příznaky onemocnění
Uspořádání této části knihy odpovídá různým částem těla a jeho soustavám.
Odstavce označené jako "Naléhavá doporučení" vám pomohou při určování onemocnění podle příznaků. Stupeň naléhavosti je vyznačen křížky; jeden křížek znamená, že psa můžete držet v "domácím ošetřování", při třech křížcích se neodkladně poraďte s veterinárním lékařem. Následující odstavce "Naléhavé" podrobně popisují společné příznaky chorob a způsoby jejich léčení a uvádějí i preventivní opatření z různé diety.
Žádné z těchto doporučení však nemůže nahradit odbornou veterinární péči. Diagnóza závisí na mnoha individuálních vlastnostech každého konkrétního psa a může ji stanovit pouze kvalifikovaný veterinární lékař. Tato kapitola vás chce informovat především o stupni závažnosti onemocnění a usnadnit vám, abyste pochopili podstatu nemoci svého psa, když už byla stanovena diagnóza.
Závažná infekční onemocnění
Psy postihují čtyři závažná infekční onemocnění, která napadají jednotlivá ústrojí tělesné soustavy. Patří k nim:
Psinka, přesněji "psinkový komplex" napadá v konečné fázi nervovou soustavu.
Infekční onemocnění jater ( infekční žloutenka psů) někdy zvaná Rubarthova choroba podle svého objevitele.
Parvoviróza, choroba napadající zažívací trakt
Leptospiróza napadá játra a ledviny
S výjimkou leptospirózy jde o vážná virová onemocnění, která se nedají léčit jako běžná bakteriální onemocnění obvyklými léky, ale pouze přípravky speciálními.
Pes stižený leptospirózou se s ní musí vypořádat sám, vy a váš veterinární lékař můžete pomáhat pouze symptomatickou léčbou. Smyslem očkováním je předení těmto onemocněním vůbec, a pokud byl pes očkován a přesto touto chorobou onemocněl, pomáhá očkování její průběh alespoň zmírnit.
Proti všem čtyřem těmto základním infekčním onemocněním by měla být očkována všechna štěňata. Očkování proti vzteklině je samozřejmostí, podobně jako každoroční přeočkování! Buďte ve styku se svým veterinárním lékařem a řiďte se jeho pokyny.

Zdravotní péče - veterinární péče a ošetřování

24. června 2007 v 19:14 Z knihy Váš pes
VÁŠ PES
Veterinární péče a ošetřování
Hledáte-li veterinárního lékaře, dejte na radu přátel nebo chovatele štěňat. Před tím, než se u něho přihlásíte,zjistěte si:
- Ordinační hodiny
- Praktikujte se objednávání pacientů?
- Jaká je čekací doba?
- Jaká je praxe při náhlých příhodách v nočních hodinách?
- Jsou zdravotní záznamy vedeny tak, aby při přestěhování mohly být předány novému veterinárnímu lékaři?
Návštěva v ordinaci
Je-li u veterinárního lékaře zavedeno objednávání pacientů, dohodněte si návštěvu telefonicky. Má-li se pes podrobit operačnímu zákroku, nedávejte mu před návštěvou žrát, ani pít. Zjistěte si, zda jsou v ordinaci oddělené čekárny pro psy a pro kočky. V kladném případě můžete také přivést dosud neočkovaná štěňata. Držte psa na krátkém vodítku. Někteří psi jsou v čekárně velmi vzrušení a snadno by mohlo dojít ke rvačce. Malá plemena chovejte na klíně, zatímco těžce nemocné psy je lépe nechat v autě až do té doby, než přijdete na řadu. Vyhnete se tím nebezpečí, že nakazíte jiná zvířata.
Ošetřovna
Při vstupu do ošetřovny psa neopouštějte, připněte mu vodítko a držte ho pod kontrolou. Veterinární lékař nejprve nechá psa, aby se uklidnil, a pak vám položí několik otázek:
- Plemeno, pohlaví a věk psa
- Jak dlouho psa máte?
- Co dělal poslední dobou, nebyl v poslední době v psinci?
- Nebyl v poslední době nemocen?
- Kdy byl naposledy očkován?
- Důvod návštěvy a zjištěné příznaky
- Žere, pije, močí a vyprazdňuje se normálně?
FIXACE PSA
Míra fixace psa při vyšetřování a ošetřování je závislá na psu a na úkonu, který má být uskutečněn. Když je pes zvyklý na polohu v leže, musíte ho přidržovat a fixovat jeho tlamu úvazkem, aby nemohl kousat. Fixace malého psa. Uchopte psa za obojek nebo ho přidržte v zátylku. Nepokoušejte se přidržovat ho za tlamu - riskoval byste, že vás pokouše.Fixace středně velkého psa. Jednu paži položte psu kolem krku a loktem sevřete, druhou mu položte kolem těla a uchopte ho za přední nohu. Fixace velkého psa. Můžete použít stejného způsobu, ale nalehněte přitom na psa svou vahou. Pomocník musí přidržet zadní partii těla.
Operační zákroky
Veterinární lékaři dodržují své individuální postupy, ale obvykle požadují, abyste psu nedávali po 18. hodině žrádlo a před spaním žádné tekutiny. Po příchodu do ošetřovny převezme psa sestra a vás požádá abyste podepsali souhlas k operaci nebo nezbytnému ošetření. Pes možná dostane slabé předoperační sedativum (náladovku), aby nebylo zapotřebí příliš velkého množství anestetik. Přípravná anestetika se podávají v injekci. Potom se zavede do průdušnice hadice pro přívod uspávacích prostředků. Jakmile je přívod plynu zastaven, pes a probouzí a začne dýchat normální vzduch. Uklidnění nastává asi za hodinu,ale pes bude sotva schopen postavit se na vlastní nohy. Po malých operačních zákrocích veterinární lékař zpravidla povolí, aby jste si psa odnesli domů do domácího ošetřování.
Utracení psa (euthanasie)
Na žádost majitele psa může veterinární lékař navodit šetrně podanou injekcí konec života. Může psa uspat ve své ordinaci nebo ve vašem domě, a na požádání můžete být přítomen, ostatně je pravděpodobné, že bude potřebovat vaši pomoc. Standardní metodou je podání velké dávky anestetik, zpravidla vpichem do přední nohy. Nejprve usíná mozek a pak dochází k zástavě srdce, zpravidla ještě před dokončením injekce. Euthanasie je tichá a bezbolestná, pes pocítí jen nepatrné píchnutí do přední nohy. Někteří majitelé psů mají přání, aby byl pes pochován doma, ale je to spojeno s mnoha problémy. Každý veterinární lékař má kontakt a asanačními službami, které zařídí odvoz i zpopelnění psa.
Veterinární vyšetření
Dokud nebyla spolehlivě zjištěna příčina onemocnění, musí veterinář vyšetřit celé tělo psa tak, že začne u hlavy a pokračuje směrem dolů.

Zdravotní péče - péče o zdraví psa

24. června 2007 v 19:11 Z knihy Váš pes
VÁŠ PES
Péče o zdraví psa
Svědomitou péčí o zdraví psa značně snižujete pravděpodobnost, že uhyne v důsledku nemoci.
Zásady udržování zdraví:
· Řiďte se pokyny, jak vybírat zdravé štěně
· Mějte na zřeteli všechny eventuální choroby a zdravotní problémy, ke kterým má pes vašeho plemene sklon. Obstarejte si všechna zdravotní osvědčení a po celý jeho život sledujte, jestli se nezačínají projevovat jejich příznaky
· Postarejte se, aby štěně bylo správně očkováno a mělo platné každoroční přeočkování.
· Pro každou návštěvu veterináře si připravte seznam všech problémů a dotazů, o nichž se s ním chcete poradit.
· Neusilujte o to, aby váš pes byl už ve věku štěněte příliš velký - překotný růst bývá příčinou vzniku mnoha neduhů kostí a svalů
· Prohlížejte pečlivě při každé úpravě psa jeho kůži, srst, oči a uši. Můžete tak včas objevit onemocnění.
· Dbejte na to, aby pes byl stále čistý - prohlížejte mu pravidelně oči, uši, nos, tlamu, kůži, genitalie a oblast konečníku,nemají.li výtok.
Bezpečnost opatření
Mimo domácí prostředí nenechávejte psa nikdy samotného. Zaběhnutý pes se může stát obětí dopravní nehody, anebo ji může sám způsobit. Toulavým psům hrozí nebezpečí, že se zapletou do pouliční rvačky, vyvolávají pohoršení druhých nebo honí jiná zvířata. I když máte větší zahradu, choďte se psem na pravidelné procházky. Podporujete tím jeho základní výcvik. Na procházce psa ovládejte a mějte ho vždy pod kontrolou.
Pojištění
Veterinární pojistka je výhodná zvláště pro městské chovatele psa, který je vystaven velkému riziku dopravních nehod a pouličních rvaček. Náklady spojené s nápravou zdravotních poškození a veterinárních ošetření při použití nejnovějších metod a technologie mohou být pro chovatele téměř neúnosné. Nepatrné pojistné ale snadno pomůže uhradit vydání s nepředvídanou nemocí nebo úrazem.
Přenosná onemocnění
Psi jsou nositeli některých chorob, které jsou přenosné na člověka. Nejznámější z nich jsou:
· Vzteklina
· Ekzém
· Blechy
· Škrkavky
Všem těmto onemocněním můžeme předcházet dodržováním zásad. Běžně proto v letních měsících používejte sprejů proti blechám, podnikejte odčervovací kůry, po každém styku se psem, který má kožní chorobu, si pečlivě umyjte ruce. Pokud vás pokousal podezřelý pes v oblasti s výskytem vztekliny, ihned vyhledejte lékařské ošetření. Zjistěte majitele psa, aby bylo možné zvíře předvést k povinné prohlídce.

Zdravotní péče - péče o starší psy

24. června 2007 v 19:10 Z knihy Váš pes
VÁŠ PES
Péče o starší psy
Jakého věku se váš pes dožije, to záleží také mimo jiné na jeho plemeni (maximálně 17 let a to odpovídá asi tak 84 rokům života člověka). Hlavními příznaky stárnutí a vysokého věku psa je šedivění srsti na hlavě (zvláště kolem očí a na tlamě) a hubnutí (ale u některých stárnoucích psů obezita). Všichni psi ztrácejí hmotnost. Nejčastější příčinou jsou jaterní a ledvinové choroby ("vyplavování" bílkovin do moče). Průvodním jevem je stupňující se žíznivost a žravost. Jakmile začne váš pes hubnout, choďte s ním každé 3 až 6 měsíců na veterinární prohlídku. Fyzické stárnutí můžete zpomalit také anabolickými steroidy. Stárnutí bývá někdy způsobeno lehčím průběhem leptospirózy, ale tomu lze zabránit pravidelným každoročním očkováním. Ačkoliv chronická onemocnění ledvin nejsou bolestivá, často se z nich vyvine akutní selhání ledvin nebo jater. Veterinář vám poradí, jak o takového pacienta pečovat.
Vylepšování pokrmů pro starší psy
· Přesvědčte se, že pes dostává dostatečné množství potravy a má chuť k jídlu
· Podávejte lehce stravitelné pokrmy jako např. ryby a drůbež
· Nezapomínejte na důležitost vitaminů
· Dostatek pitné vody má být vždy na dosah
· Přidávejte do žrádla otruby nebo tekutý parafín jako prevenci zácpy
· Přidávejte do potravy tuk (drůbeží sádlo), dodáváte tím starším pohublým psům kalorie-jednu lžičku malým plemenům, čtyři plemenům větším.
Problémy střevního traktu a močového měchýře
Stáří s sebou přináší specifické problémy. Jedním z nich je zácpa, často vyvolaná onemocněním prostaty. Někteří psi přestanou do určité míry ovládat svůj močový měchýř (bývá to způsobeno jeho zánětem). Nádory v konečníku často naruší jeho funkci natolik, že pes přestává ovládat střeva. Pro psa to bývá nejen bolestivé, ale ovlivňuje to nepříznivě i jeho psychiku, neboť psi jsou čistotní. S těmito těžkostmi se nesmiřuje - všechny neduhy lze léčit poměrně úspěšně.
Péče o zuby
Pokud máte pochybnosti o zdravotním stavu chrupu svého psa, nezapomeňte se o tom zmínit veterináři při některé běžné prohlídce. Tvorbě zubního kamene u mladších psů zabraňuje pravidelné čištění zubů zubní kartáčkem a žvýkání různých předmětů. Ale starší psi už nedokážou kousat kosti, a proto jim zuby čistěte zubním kartáčkem alespoň jednou či dvakrát týdně. Přesto se zubní kámen může tvořit a opak jeho odstranění svěřte veterináři, učiní tak odborně a s použitím anestetika.
Onemocnění očí a uší
Starším psům se zhoršuje zrak i sluch. Pes se tomu přizpůsobuje tím, že zpomaluje svůj životní styl. Zacházejte s ním ohleduplně, nelekejte ho nadměrným hlukem - přesvědčujte se, jestli vás vidí, když jdete například zapnout některý z elektrických spotřebičů. Couváte.li s vozem, podívejte se pozorně dozadu za vůz.
Onemocnění kostí a kloubů
Celkově snížená pohyblivost některých kloubů se nazývá artritis. Často to bývá otázka obezity nebo problém velkým plemen. Úplné vyléčení není možné, ale veterinář může předepsat léky na zmírnění bolesti a to samo o sobě už psu ulehčuje život.

Zdravotní péče - nevhodná výživa

24. června 2007 v 19:08 Z knihy Váš pes
V Á Š P E S
Nevhodná výživa
Zdraví psa vyžaduje správnou výživu. Mnoho těžkých chorob včetně dysplazie kyčelního kloubu, je částečně zaviněno nesprávnou výživou.
Špatná výživa může způsobit:
 • Podvýživu, tj. nedostatek energie, ztrátu hmotnosti a vyhladovění
 • Nadvýživu, tj. přebytek energie, růst hmotnosti, otylost
 • Deficitní onemocnění bývají vyvolána nedostatkem určitých látek v potravě a naopak
 • Toxicky působí přebytek některých složek potravy, jako jsou vitamíny a minerály
Onemocnění kostí jako důsledek nesprávné výživy
Křivici (rachitis) způsobuje nedostatek vitamínů D. Při deficitu vápníku slábnou kosti a deformují se, zatímco klouby se zvětšují. Tento jev lze pozorovat u psů, kteří rychle rostou, ale nedostávají k základní potravě žádné přísady.
Řídnutí kostí (osteoporóza) je vyvolávána potravou chudou na vápník nebo bohatou na fosfor (např. výlučně masitá potrava). Kosti se zdají normální, ale jsou slabé a snadno se lámou. Poměr vápníku a fosforu je pro výživu psa velmi důležitý.
Kurděje kostí (hypertrofická osteodystrofie) nebo též avitaminóza C je neobvyklá choroba, která se vyskytuje zejména u velkých plemen. Vyvolává bolesti a zduření v sousedství růstových plotýnek dlouhých kostí. Předpokládejme, že je způsobena nedostatkem vitamínu C následkem prudkého růstu a přebytkem vitamínu D. Tomuto onemocnění je možné předejít správnou výživou, ale pokud váš pes trpí těmito obtížemi, poraďte se s veterinářem. Součástí péče může být dieta a nitrožilní dávky vitamínů.
Otylost
Normální rozložení tuku v těle psa představuje pouze slabou vrstvu podkožního tuku, další vrstvy mezi břišními svaly a nepatrné zásoby tuku na břiše. Pokud je pes v pořádku, znamená silnější vrstva tuku než 5 mm na žebrech začínající otylost. U hladkosrstých nejsou žebra dobře viditelná, ale dají se snadno nahmatat.
Sledujte pozorně hmotnost psa a snažte se ztučnění předejít. Otylost.
 • Může zavinit artritidu kostí
 • Ztěžuje veterinární vyšetření
 • Zvyšuje riziko při použití anestetik a při operačních zákrocích
Mají k ní sklon kokršpaněl, kolie, pudl a jezevčík.
Léčení otylosti
Jediná možnost, jak léčit otylé psy, je podávat menší množství potravy. Více pohybu rovněž pomáhá, ale to je celkový problém neřeší. Redukční dieta z domácí kuchyně je popsána v kapitole Krmení.
Navíc dodržujte tyto zásady:
 • Žádné suchary
 • Žádný tuk
 • Masové konzervy namísto kompletní konzervované psí potravy
 • K zahušťování potravy užívejte otruby
 • Vyzkoušejte kompletní konzervovanou redukční dietu (na veterinární předpis)
 • Při zavedení redukční diety nezapomínejte na vhodné multivitamínové preparáty

Zdravotní péče - měření teploty a tlaku

24. června 2007 v 19:07 Z knihy Váš pes
V Á Š P E S
Měření teploty a tlaku
Měření teploty
Při sledování tělesné teploty a zdravotního stavu psa se nemůžete spoléhat jen na jeho čenich.Nemáte-li jistotu, zda pes není nemocen, změřte mu nejprve teplotu a teprve potom se rozhodněte, jestli zavoláte veterinárnímu lékaři.
Normální teplota je 38- 39°C. Mírně stoupnout může při nervovém vzrušení a to je důvod, abyste se spojili s veterinářem. K měření teploty použijte silnějšího teploměru (tenký teploměr se může zlomit).
1. Sklepněte rtuť teploměru asi na 36°C
2. Požádejte pomocníka, aby psa podržel
3. Potřete teploměr vazelínou nebo olivovým olejem
4. Jednou rukou zdvihněte psu ocas a odkloňte ho stranou.Zasuňte psu teploměr do konečníku asi 2,5 cm hluboko a přitiskněte ho k jeho stěně.
5. Asi po 30 sekundách teploměr vytáhněte a odečtěte teplotu
6. Setřeste rtuť teploměru, očistěte jej a před uložením vydesinfikujte
Měření tepu
Měřením pulsu psa zjišťujeme počet úderu srdce. Děláme to tak, že přitiskneme bříško jednoho nebo dvou prstů na tepnu. Nejspolehlivějším místem pro měření je femorální tepna na vnitřní straně stehna. Tepání snadno nahmatáte v místě, kde femorála přechází přes stehenní kost.
Některým psům však nahmatáte puls snadněji v blízkosti srdce na dolní levé části hrudi (hned pod loktem stojícího psa).
Praktické jsou hodinky se sekundovou ručičkou. Počítáme počet úderů za 30 sekund nebo za jednu minutu. Neměřte puls za kratší dobu, při násobení na celou minutu může dojít k chybě.
Tep menších psů kolísá mezi 90-120 údery za minutu, puls velkých psů je pomalejší mezi 65-90 údery za minutu.
Počet vdechů
Pes v klidu udělá 10-30 nádechů za minutu, menší psi více, velcí méně.Dýchání má být lehké a plynulé.Pozorně sledujte odchylky.

Zdravotní péče - choroby uší

24. června 2007 v 19:06 Z knihy Váš pes
V Á Š P E S
Choroby uší
Velmi pozorně musíte sledovat psa, jestli se u něho neprojevují příznaky ušního onemocnění. Zabráníte tím eventuálnímu rozšíření infekce do středního či vnitřního ucha, a také byste měli vědět, jak uši kontrolovat a ošetřovat.
Výtok z ucha
Výtok z ucha znamená infekci vnějšího ucha(otitis externa)
Sledujte
 • Černou, drolivou hmotu
 • Řídký, zapáchající černý výtok
 • Hustý žlutozelený výtok
 • Bolest v uchu
 • Otok boltce
 • Hluchotu
Možné příčiny
Podle druhu výtoku mohou být příčinou chorobného stavu různí sotva viditelní roztoči (drolivý, písčitý výtok), nebo houby (řídký, černý výtok), ale také bakteriální infekce )hustý, žlutý výtok).
Léčení
Toto onemocnění musí vyšetřit a léčit veterinář vhodnými léky, roztoče preparáty proti parazitům, bakteriální infekce některým antibiotikem.
Stupeň naléhavosti
+++ neváhejte a okamžitě se spojte s veterinářem.
Otok ušního boltce
Otok vnitřní strany ušního boltce (malý nebo rozsáhlý pokrývající celý jeho povrh) je zpravidla krevní podlitina způsobená výronem krve pod kůži na vnitřní straně boltce buď ve rvačce s jiným psem, nebo příliš energetickými pohyby hlavou.
Sledujte
 • Pes potřásá hlavou
 • Vytrvale si drbe uši
 • Naklání hlavu ke straně
 • Jeden boltec má jiný sklon
 • Má měkké mokvající puchýře na vnitřní straně ucha
Možné příčiny
 • Průvan
 • Ušní infekce, kvůli níž pes potřásá hlavou
 • Rvačky s jiným psem
Léčení
Vyčistěte ucho, a pokud nemůžete ihned vyhledat veterináře, přitiskněte ušní boltec k hlavě obvazem. Operační zákrok je nutný, aby nevzniklo tzv. "karfiolové ucho".
Stupeň naléhavosti
++ Co nejdříve se poraďte s veterinářem.
Prohlídka uší
Prohlížejte psu uši pravidelně každý měsíc, ale pokud se v poslední době projevily některé obtíže, tedy i častěji. Návyk pravidelných ušních prohlídek a kontrol vám značně usnadní
veterinární práci.
 1. Položte psa na stůl (pokud je to malé plemeno), velkého psa nechte stát na podlaze.přidržujte ho.
 2. Nadzdvihněte ušní boltec a podívejte se do zvukovodu (pomůže kapesní svítilna). Stěny zvukovodu musí být čisté, svým vzhledem připomínají hebkou kůži na břiše, kde neroste srst. Malé množství ušního mazu nemůže v uchu způsobit žádné těžkosti a můžete ho tam nechat, ale pokud by mazem slepené chlupy mohly zvukovod ucpat, musíte ucho vypláchnout vlažným minerálním olejem a vyčistit, kam až dohlédnete.
 3. Přičichněte k uchu. Zdravé ucho příjemně voní. Nepříjemný nebo pronikavý zápach je příznakem infekce a vyžaduje veterinární radu.
 4. Věnujte psu obětavou a svědomitou péči.
Běžná onemocnění uší
Pokud jste chovatelem psa s dlouhýma převislýma ušima (baset) nebo dlouhou srstí na ušních boltcích (kokršpaněl), musíte pozorně sledovat zdravotní stav této partie těla. Uši tohoto typu značně znesnadňují přístup vzduchu, pes se tam potí, v uchu se tvoří mnoho ušního mazu, který vytéká a se živnou půdou infekce.
Některá plemena jako např. pudli mají úzký zvukovod, v němž se snadno hromadí ušní maz. Tímto nedostatkem trpí i plemena s širokým zvukovodem a kratší srstí v uších. Všichni psi mají v uších chlupy, které podporují přehřívání a mohou ucpat zvukovod a vyvolat jeho zánět. Chlupy z uší vyškubávejte prsty, většina živých chlupů zůstane, odumřelé vypadají. Mohou tvořit také překážku v ústí zvukovodu, takové vystřihejte nůžkami s tupými hroty.
Bolestivost uší
Příčiny bolestí uší v uchu mohou být různé
Sledujte
 • Hnisavý výtok
 • Černý voskovitý ušní maz
 • Nadbytek chlupů
 • Otoky boltců
 • Natřásání a naklánění hlavy
 • Škrábání na uších
 • Bolestivost hlavy na dotek
Možné příčiny
 • Ušní infekce
 • Velké množství ušního mazu nebo chlupů v uchu
 • Cizí předmět
 • Krevní podlitina
Léčení
Nahromaděný maz a přebytečné chlupy je třeba odstranit. Každé zanícené místo potřete zinkovou mastí pro utišení bolestí, ale dbejte, aby nenatekla do ucha. Má-li pes uši čisté, a přesto se dostaví náhlá bolest, má asi v uchu cizí předmět, který by měl odstranit veterinář.
Stupeň naléhavosti
+++ Při zánětu ucha nebo při výtoku se okamžitě spojte s veterinářem.
Špatný sluch
Hluchota u psů je velmi řídká, ale různé infekce ji mohou přechodně zhoršit.
Sledujte
 • Pes nereaguje na zavolání k žrádlu nebo na procházku
 • Bolestivost hlavy a naklánění hlavy, škrábání
 • Výtok
Možné příčiny
 • Chronické onemocnění blokuje vnější ucho
 • Ucpání zvukovodu ušním mazem
 • Infekce ve vnitřním uchu
 • Vrozené vady
 • Genetický původ (tytéž geny způsobují albinismus i hluchotu)
Léčení
Vyčistěte ucho a odstraňte maz a chlupy. Eventuální infekci léčí veterinář
Stupeň naléhavosti
++ Domníváte-li se, že pes trpí zánětem zvukovodu, poraďte se co nejdříve s veterinářem.
Čištění uší
Ze všeho nejdříve se přesvědčte, není-li ucho ucpané chlupy,a pokud je to třeba, vyškubejte palcem a ukazováčkem všechny mrtvé chlupy. Potom odstraňte ušní maz vatovým tamponem namočeným do speciálního čistícího prostředku nebo směsí teplého rybího tuku a tekutého parafínu. Nikdy nepoužívejte zásyp, může stav zhoršit. Čištění uší nemusí být důkladné, ale hlavně časté. Čistěte jen ty části ucha, kam až dohlédnete, tak nemůžete psu uškodit.
Upozornění: Při čištění nikdy nepoužívejte vatu namotanou na dřívku. Nemůžete postup čištění sledovat okem a může dojít k poranění zvukovodu nebo boltce.
1) Nakapejte do zvukovodu kapátkem 2) Maz, který se objevil, odstraňte vato-
nebo injekční stříkačkou teplý mi- vým tamponem. Pokud to nebolí nebo
nerální olej a masírujte okolí boltce, aby se neobjevila krev, pokračujte v čištění
se dostal co nejdále do ucha. Sledujte vy- dokud je v uchu maz.
tékání mazu nebo oleje.
Podávání ušních léků
Nepoužívejte zásyp, pokud jej nepředepsal veterinář, protože tvoří strupy. Ke změkčování kůže nepoužívejte pleťové krémy, zabraňují přístup vzduchu a znesnadňují pozorování viditelných příznaků. Vhodné jsou ušní kapky, rybí tuk, tekutý lékařský parafín nebo předepsané léky.
1) Přidržte boltec, aby pes nehýbal hlavou. 2) Nechte stékat lék dolů zvuko-
Kapátkem nebo dávkovací trubičkou vodem a masírujte ucho, aby lék
opatrně vytlačte do ucha předepsané pronikl do všech míst.
množství léku.

Zdravotní péče - choroby kůže a srsti

24. června 2007 v 19:06 Z knihy Váš pes
VÁŠ PES
Choroby kůže a srsti
Kožní onemocnění psů jsou komplexní záležitost. Jejich společným jmenovatelem je ekzém-souhrnný název pro záněty kůže. Stanovení příčin vzniku těchto onemocnění je často obtížné. Základním stadiem kožních chorob je zánět (dermatitis) vyvolávající podráždění (svědění), které psa nutí, aby se svými drápy nebo zuby drápal. Důsledkem je vypadávání srsti, šíření zánětu a silnější svrbění (cyklus svědění - škrábání - svědění), nakonec bakterie proniknou do poškozené kůže. Nejdůležitější součástí léčby je nutnost zabránit psu, aby se škrábal. V této fázi léčby se používá protizánětlivých léků a sedativ.
Roztoče
Známe tři druhy roztočů,kteří různě trápí psy:
· Demodex - způsobuje červenou prašivinu
· Zákožka - způsobuje sarkopickou prašivinu
· Otodectes - vyvolává zánět ucha
Roztoč ušní (Otodectes)
je jediným druhem roztočů, kteří jsou viditelným pouhým okem, i když je zřídka, jak se pohybují na ušním mazu ve zvukovodu.
Demodex (trudník)
Většina psůje jejich nositelem, nepůsobí obyčejně žádné problémy, ale dráždí mladé psy, jejichž přirozený obranný systém není ještě plně rozvinut. Vyvolává vznik lupínků a zánět kůže na hlavě a na plecích štěňat. Tyto části těla pak trpí zánětem zvaným "mladická pyometra". Příznaky:
- typický zápach tzv. "myšina"
- vypadávání srsti
- odlupování mastné kůže
Léčení
Pokud léčení nebylo zahájeno do 24 hodin od začátku onemocnění, může nastat opravdové soužení. Veterinář může nasadit různé léky a antibiotika pro zmírnění příznaků, speciálními šampony se dá odstranit mastnota srsti i charakteristický zápach.
Sarcoptes canic (zákožka svrabová)
Bývá označován univerzálním názvem "svrab" a napadá psy všech plemen a každéhověku; může postihnout i člověka. Tento parazit proniká do horních vrstev hostitelovy kůže a v ní vyvrtává klikaté chodbičky, v nichž žije a klade vajíčka. Příznaky:
- zanícená pokožka
- v místě napadení červená vyrážka na málo osrstěných místech (uši, loket, vnitřní plochy stehen, v podpaží)
Na lidské pokožce jsou chodbičky viditelné.
Léčení
Léčba musí probíhat rychle, aby se nemohla rozšířit na člověka a aby si pes těžce nepoškozoval škrábáním, olizováním a kousáním pokožku, která ho nesnesitelně svědí. Správné léčení se stává z mazacích kůr a koupelí, do kterých se přidávají speciální léky a šampony proti cizopasným členovcům. Koupele se opakují vždy po 5 dnech po dobu nejméně 4 týdny (larvy se líhnou z vajíček za 3 týdny). Léčbu svrabu svěřte veterináři.
Náchylnost k onemocnění
Dobrman - je náchylný k demodicitidě a pyodermě
Jezevčík - je náchylný k pyodermě
Irský setr - je náchylný k demodicitidě
Škrábání
Škrábání jako průvodní jev kožních chorob má mnoho příčin.
Sledujte
· Parazity (blechy, vši, roztoče)
· Bakteriální nákazy - malá, infikovaná a šupinatá místa a červené, zanícené plošky
Možné příčiny
· Zamoření parazity
· Ušní onemocnění
· Onemocnění análních žláz (pes si líže bolestivá místa u kořene ocasu)
· Podráždění (zarudlé břicho)
Léčení
Léčení souvisí se specifickými příčinami infekce
· Proti parazitům se používá protiparazitní koupel (neznáte-li parazita, postupujte jako při hubení blech)
· Omývání infikovaných míst protibakteriálním roztokem všechny nákazy, ušní choroby nebo zanícené anální žlázy vyžadují veterinární péči
· Při podráždění pokožky odstraňte příčiny, které je způsobují (nylonové koberce, desinfekční prostředek na mytí podlahy). Když léčení selže, poraďte se s veterinářem.
Stupeň naléhavosti
++Ihned se poraďte s veterinářem, jestliže je kůže popraskaná nebo mokvá.
Zarudlá kůže
Tento příznak signalizuje začátek onemocnění ještě předtím, než se plně rozvine.
Možné příčiny
· Blechy
· Podráždění pokožky dotykem
· Alergický zánět kůže
· Vše, co vyvolává svědění (lišej, vši, bakteriální nákazy)
Léčení
· Jakmile dojde k přesnému ohraničení napadeného místa, naneste na ně zinkovou mast.
· Při větším rozšíření použijte dětského lanolínového šamponu, opláchne dráždivé látky a zklidní pokožku. Suchou kůži ošetřete sprejem proti blechám. Když do 24 hodin nedojde ke zlepšení, poraďte se s veterinářem.
Stupeň naléhavosti
+++Co nejdříve se poraďte s veterinářem.
Vypadávání srsti
Příčiny vypadávání srsti psů jsou různé
Sledujte
· Zlámané chlupy v srsti
· Zanícenou, červenou kůži
· Holá místa
· Symetrické vypadávání srsti
· Nepřiměřeně dlouho trvající línání
Možné příčiny
· Škrábání (místa se zarudlou kůží a zlámanými chlupy)
· Poruchy růstového cyklu srsti způsobují holá místa
· Výživa
Léčení
Nejčastější příčinou vypadávání srsti jsou hormonální poruchy, které vyžadují veterinární péči. Jsou-li zaviněny nevhodnou skladnou potravy, dávejte psu multivitaminy a olej, které zastaví línání. Jestliže se po několika týdnech stav nezlepší, spojte se ihned s veterinářem.
Stupeň naléhavosti
+Choroby jako důsledek k nesprávné výživy léčíme v domácím ošetřování
++V ostatních případech se spojte co nejdříve s veterinářem

Zdravotní péče - domácí ošetřování

24. června 2007 v 19:05 Z knihy Váš pes
VÁŠ PES
Domácí ošetřování
Nemocný pes potřebuje pozornou péči a ošetřování. Po stanovení diagnózy a po předpisu příslušných léčiv veterinární lékař možná povolí, abyste si psa vzali domů, kde se bude uzdravovat a zotavovat. Vaším hlavním úkolem je:
- Připravit psu teplé a čisté místo k odpočinku
- Připravovat chutnou a výživnou stravu
- Kontrolovat zranění a obvazy podle návodu veterinárního lékaře, často vyměňovat podestýlku. Pokud se chce pes venčit, poskytněte mu na vykonání potřeby dost času, aby se nucení neobjevilo uvnitř znovu.
Zahřívání psa
Přesvědčte se, že pes leží v teple a mimo průvan. Přitápění můžete zajistit vhodně a hlavně bezpečně instalovanými infračervenými nebo mléčnými žárovkami, které umístíte do minimální vzdálenosti 60 cm do psa ( o tepelných účincích se přesvědčte tím, že si na psa sáhnete). Účinné jsou také dobře obalené zahřívací láhve.
Krmení nemocného psa
Ztráta chuti k žrádlu je běžným příznakem onemocnění zvířat. Důležité ale je, aby váš pes žral: při zotavování výživu potřebuje. Posaďte se vedle psa na podlahu, nabídněte mu lžičku potravy nebo tekutiny a slovy ho povzbuzujte. Když to nepomůže, krmte ho lžičkou tak, jak ukazuje dolejší obrázek. Výživný hovězí vývar s masem psa psychicky povzbudí a pomůže mu uchovat síly. Na radu veterinárního lékaře přidávejte do vody glukózu nebo speciální vysokoenergetické léky nebo tekutiny. Buďte bez obav, že snad pes pojde hlady,ale pravděpodobně se objeví dehydratace, zvláště měl-li pes průjem nebo zvracel. Přesvědčte se, jestli pije vodu. Jestliže domluva nepomáhá, podávejte vodu lžičkou.
Stravování v nemoci
Pokud veterinární lékař nenařídil speciální dietu, podávejte psu pestrou, chutnou a výživnou potravu zaměřenou na tvorbu tkání. Vybírejte potravu lehce stravitelnou, bohatou na proteiny, jako např:
Tekutiny
- glukóza )dvě kávové lžičky do sklenice vody)
- med - čistý hovězí vývar- huspenina
z telecích hožiček- )teplá) vhodná tekutá potrava, určená nemocným lidem - psí výživná tekutá dieta.
Potraviny
- bílé ryby, nadrobno rozkrájené nejkvalitnější maso, sýr, vařené vejce maso a ryby vhodné pro dětskou výživu, bramborová kaše, vařená rýže, dětské obilné vločky.
Podávání tablet
Veterinárním lékařem předepsané tabletky nerozdrobujte, bývají uvnitř hořké. Pokud pes není těžce nemocen nebo není obzvlášť apatický, budete k tomu potřebovat pomoc. Podobně jako při krmení lžičkou musí pomocník položit psu paži kolem krku, zdvíhat mu hlavu a druhou rukou přidržovat zadní nohy. Druhý ošetřovatel jednou rukou pevně sevře horní čelist a odhrne pysky nad zuby a dásně, druhá ruka tlačí dolní čelist a zasune tabletku co nejdál na kořen jazyka. Aby se tabletka snadněji polykala, vložte ji psu do tlamy, zalijte ji vodou a potom mu tlamu zavřete,abyste ho přinutili tabletu spolknout. Někteří psi sežerou tabletu jen tehdy,když je trochu potřena máslem ,sýrem nebo jinou chutnou látkou.
KRMENÍ PSA LŽÍCÍ
Když bude potrava chutná a pes klidný, pravděpodobně se vám podaří nakrmit lžící. Ale je to práce pro dva. Bezpečnost především! Po každé lžící nechte psí tlamu trochu pootevřenou, aby mohl potravu polykat.Zvláště opatrní buďte na krátkonosá plemena jako mops, pekingský palácový psík a buldok: mohou kousat a mívají dýchací potíže (Problémy krátkonosých plemen).
1) Pomocník poklekne nalevo od psa, pravou rukou mu pozdvihne hlavu a levou rukou mu podrží tlamu.
2) Krmič tak získá možnost vpravit psu do tlamy z pravé strany lžičku a lék vylít do kapsy vytvořené z pysku a dásní. Při podávání hustší potravy musí pomocník sevření poněkud uvolnit, lehce podrží nos.
VÝROBA ALŽBĚTINSKÉHO LÍMCE
Je to užitečná ochranná pomůcka, která má zabránit,a by se pes škrábal na hlavě nebo v uších, aby tlapami dráždil hlavu nebo oči, aby se ohlížel a olizoval, nebo se kousal do zadních končetin. Můžete si jej zhotovit sami. Vezměte kbelík ( z plastu) asi pětilitrový pro malé psy, desítilitrový pro větší psy. Ve speciálních prodejnách je k mání hotový.
1) Horkým nožem odřízněte dno kbelíku, asi ř cm od okraje a s mezerou asi 5chm udělejte otvory
2) Otvory protáhněte 5 cm široké obinadlo a mezi každým otvorem udělejte přiměřeně velkou kličku na provlečení obojku.
3) Kličkami provlékněte obojek, nasaďte kbelík psu na hlavu a táhněte obojek jen tolik, aby psa neškrtil.

Zdravotní péče - cizopasníci

24. června 2007 v 19:04 Z knihy Váš pes
V Á Š P E S
Cizopasníci
Rozlišujeme dva druhy psích parazitů: Ektoparazity (vnější-žijí na kůži psa) - vši, blechy, klíšťata a endoparazity (vnitřní- žijí v těle hostitele) škrkavky, tasemnice a měchožil zhoubný.
Většinu ektoparazitů můžeme likvidovat vhodnými insekticidními spreji a krémy. Spolehlivou ochranou je úzkostlivá čistota, pravidelná koupel, správná úprava srsti a čisté prostředí. Pravidelně umývejte také lůžko psa.
Odčervování
Pravidelné odčervování je hlavní obranou psa před střevními cizopasníky. Druh a množství odčervovacích preparátů vám doporučí veterinář. Dospělé psy odčervuje jedenkrát za rok, přicházejí-li do styku s dětmi, pak dvakrát za rok. Objevíte.li u psa příznaky infekce, je nutné okamžitě ho podrobit odčervovací kúře, stejně tak udělejte s fenou ještě před pářením. Nutné je i každoroční odstraňování tasemnic. Jakmile zpozorujete ve výkalech její články, začněte s léčbou okamžitě.
Trychofytecie a Favus
Trychofytecie (opar lysivý) a favus (mol) jsou nebezpečná plísnivá onemocnění kůže a srsti, přenosná na člověka. Příznaky:
- lomivost slabých chlupů
- podrážděná, šupinatá a zanícená kůže, mokvavé ekzémy
Léčení
Vyhledejte pomoc veterináře, protože jde o infekční chorobu. Léčí se perorálním podáváním léků nebo speciálními jedovými šampony, ostříháním srsti nebo mastmi nanášenými na kůži.
Veš a všenka
Na zanedbaných psech najdeme dva druhy. Světle žlutá všenka psí se živý odlupujícími se částečkami kůže, nesaje krev. Veš psí propíchne kůži a saje krev z vlásečnic (žádný druh není přenosný na člověka a ni na kočku). Veš je asi 2mm dlouhá, špinavě bílá, malá vajíčka (hnidy) se pevně přichycují na chlupech.
Ošetření insekticidními spreji nebo koupelemi se musí opakovat nejméně třikrát v pěti až sedmidenními intervalech, aby se usmrtily nejen dospělé vši, ale i všechny vylíhnuté larvy.
Blecha
¨Blecha psí se liší od té, která napadá člověka nebo kočku. Může však být hostitelkou dalších psích cizopasníků především tasemnic, ale nejvíc obtěžuje rozsáhlé podráždění kůže vyvolané slinami blechy. Sliny blechy psí obsahují chemické látky, na které je pes alergický, a kromě toho zabraňují srážení krve v době, kdy blecha saje.Příznaky:
- kousnutí zanechává malé červené pupence
- černá drobná zrnka v srsti psa, bleší trus
Některým přecitlivělým jedincům mohou bleší sliny vyvolat rozsáhlý zánět kůže na hřbetu.
Léčení
Ošetřete insekticidním sprejem nejen dům, ale i všechna oblíbená místa psa, košík, lůžko, boudu a pokrývky. Existují tablety a obojky proti blechám, jsou dobrou prevencí. Častější ošetřování sprejem je vhodné zejména v létě (bleší sezóna).
Klíště
Psa běžně napadá klíště obecné. Samička má velký zadeček, který se naplní nasátou krví. Klíště se zachytí v srsti, kde se zavrtá do kůže a saje krev. Obyčejně je nacházíme na spodní části těla, na hlavě a pod předníma nohama na místech s jemnější kůží.
Léčení
Objevíte-li klíště, pokuste se je odstranit. Musíte však vyjmout i hlavičku, protože utržená hlavička obvykle vyvolá zánět a vřed. Napadené místo ošetřujeme teplými obklady a různými koupelemi a mastmi.
Odstraňování klíštěte
Existuje několik způsobů, jak klíště vytáhnout, ale žádný není tak docela spolehlivý. Na klíště nakapeme několik kapek alkoholu, několik minut počkáme a potom tenkou pinzetou prudkým škubnutím uvolíme. Jiným způsobem je lokální použití spreje proti blechám. Klíště zahyne a odstranit je můžeme druhý den. Pravidelný postřik míst, kde se klíšťata obvykle zachycují, je účinný a pomáhá je odpuzovat.
Škrkavky
Je několik druhů hlístů, které cizopasí ve střevech psů. Nejdůležitější z nich, škrkavky, patří do čeledi Ascaridae. Taxocara canis, Toxocara cati a Ascaris leonina žijí v tenkém střevě. Jiné druhy hlístů napadají střevo tlusté, krevní cesty a dýchací ústrojí.
Tento parazit se živí nestrávenou potravou v psích střevech a je mimořádně nebezpečný pro štěňata. Proniká střevními stěnami až do jater a nakonec do plic. Vykašláváním se dostane ven z těla a spolknutím se opět dostává do těla hostitele. Nakažení štěněte se projevuje:
- žloutenkou
- zánětem plic
- křečemi
- ucpáním střev
Čím více štěně roste, tím více škrkavek proniká do svalů a ukládá se v ložiscích klidového stavu. K dalšímu vývoji jsou mobilizovány např. hormonálními změnami březí feny a uvolňují se opět do krevního oběhu a do plic plodů vyvíjejících se v děloze. Tak se vlastně každé štěně rodí nakažené a chovatel by neměl být překvapen, že třínedělní štěňata jsou masivně napadena škrkavkami. Časté odčervování je proto nevyhnutelné.
Přenos škrkavek na člověka
Tento cizopasník se přenáší na člověka (především na děti), ale jen zřídkakdy vyvolá onemocnění. A opravdu málokdy se stává, aby proniknul do sítnice dětského oka a oko muselo být vyoperováno. Při důsledném respektování pravidel hygieny a dostatečně vyvinutém smyslu k odpovědnosti za děti i za štěňata nemohou vyvstat žádné problémy.
Tenkohlavec liščí a měchovec psí
Oba paraziti jsou viditelný pouhým okem. Tito červy způsobují anémii, protože sají krev, průjem nebo celkové zhoršení zdravotního stavu.
Tasemnice
Nejčastějším druhem je tasemnice psí. Přenášejí jí blechy, v nichž se vyvíjejí její larvy. Články tasemnice psí (Dipylidium caninum) se podobají zrnkům rýže,mohou dráždit konečník a pes se proto klouže nebo "sáňkuje" zadkem po zemi nebo po podlaze.
Léčení
Proti všem druhům tasemnic existují moderní účinné prostředky a veterinář vám poradí,jaká a jak často jich máte použít. Jakmile zpozorujete ve výkalech uvolněné články tasemnice, okamžitě začněte s léčbou. Ošetřete psa současně i proti blechám.

První pomoc - nehody a úrazy

24. června 2007 v 19:00 Z knihy Váš pes
VÁŠ PES
Nehody a úrazy
Jednou z nejhorších věcí, které mohou vašeho psa postihnout, je dopravní nehoda. Manipulace se zraněným psem na místě nehody je záležitostí pro veterinárního lékaře - někdy je nutné vyprošťovat psa zpod havarovaného vozidla. Obecně však platí neztrácet zbytečně čas čekáním na zvěrolékaře. Veterinární lékař mívá v brašně pouze potřeby pro domácí návštěvy, ale speciální nástroje jsou na ošetřovně. Přepravu zraněného psa na veterinární ošetřovnu oznamte telefonicky předem. Nebude-li veterinář osobně přítomen, může dát pokyny personálu ošetřovny, co je třeba dělat, než se vrátí.
JAK POSTUPOVAT PŘI NEHODÁCH
1) Nepodlehněte panice. Opatrně se ke psu přibližujte a konejšivě naěj( nejlépe, když je to sám majitel psa).
2) Opatrně psu nasaďte vodítko zhotoveného z opasku nebo kusu šňůry.
3) zhotovte improvizovaný náhubek.
4) Přesvědčte se, že se nemůže uvolnit.
5) Poskytněte nezbytnou první pomoc.
Pozorně sledujte:
- Srdeční činnost (na levé straně hrudníku)
- Dýchání
- Silné krvácení
- Lapání po dechu
- Bledost dásní
- Neschopnost udržet se na nohou
- Viditelné zlomeniny
6) Telefonicky informujte veterinárního lékaře o zjištěných příznacích.
7) Opatrně psa přeneste na bezpečné místo.
ZÁKLADY VYBAVENÍ LÉKÁRNIČKY PRO PRVNÍ POMOC
Mnohé věci za vaší příruční lékárničky jsou vhodné i pro psa, ale mějte pro něj raději lékárničku zvláštní.
1) Nůžky s tupými hroty.
2) Rtuťový teploměr (jiný než používáte v rodině).
3) Pinzeta.
4) Obinadlo široké 5 až 10 cm.
5) 5 cm široká náplast.
6) Sterilní gáza.
7) Vata.
8) Staré ponožky.
9) Sáčky PVC.
10) Antiseptická mast.
11) Antiseptický roztok.
12) Vatové tampony na špejli.
13) Kaolinové tablety nebo roztok.
14)Zinková mast.
15) Roztok na výplach očí.
16) Roztok načištění uší.
17) Zdravotnický tekutý parafín.
IMPROVIZOVANÝ NÁHUBEK
Zraněný a vyděšený pes, který trpí bolestmi, někdy kouše, takže improvizovaný náhubek je rozumná ochrana. Zhotovte ho z obinadla nebo z kravaty (kožený opasek je příliš nepoddajný). Sledujte, zda pes nemodrá nebo nedostává dýchací obtíže. Jinak byste museli náhubek povolit, rozevřít tlamu a vytáhnout jazyk. Náhubek nechte povolený a držte psu hlavu v klíně.
· Nikdy nenasazujte náhubek psu, který má zraněný hrudník nebo dýchací obtíže
· Nikdy nenechávejte psa s náhubkem o samotě, pokusí se ho strhnout.
· Nikdy nenasazujte náhubek krátkonosým plemenům - vyvolali byste u nich dýchací obtíže
1) V polovině obinadla nebo kravaty udělejte pevný uzel tak, aby vysel dolů, asi 20 cm nad ním uvažte další, volný uzel.
2) Smyčku, která vznikla mezi uzly, nasaďte psu co nejdále za čenich. Druhý uzel pevně utáhněte tak, aby se první uzel zachytil pod sanicí.
3) Napněte volné konce na obě strany, překřižte je pod sanicí, oviňte kolem hlavy a vzadu zavažte na volnější dvojitý uzel.
Šok a kolaps
Jestliže pes upadne po nehodě do bezvědomí, váš rychlý zákrok mu může zachránit život. I pes, který neztratil vědomí, však mohl utrpět šok. Příčinou kolapsu je :
- epileptický záchvat
- akutní infekce
- srdeční onemocnění
- otrava
- cukrovka
- oslepnutí,úpal
- úraz při nehodě
- krvácení
Je zakázáno
· podávat psu alkohol
· hýbat psem víc, než je nezbytné
· zdvihat nebo podpírat mu hlavu
· cokoliv vkládat psu do tlamy

Přenášení poraněného psa

Zraněného psa přenášíme s největší opatrností a šetrností. Za nosítka nám poslouží přikrývka, kabát, prostěradlo. Nejlepší je, když alespoň dva další lidé pomáhají podržet psu hlavu, hřbet a pánev (nejsou-li po ruce, přesuňte psa postupně na přikrývku)
1) V nezbytných případech nasaďte psu náhubek a vodítko, rozprostřete přikrývku a s cizí pomocí na ni psa přeneste.
2)V přikrývce zdviháme poraněného psa a třetí osoba mu podpírá páteř, aby se neprohýbala, když ho opatrně přenášíte do vozu.
Jak postupovat při bezvědomí psa
1. Zákrok při šoku. Položte psa na teplé a klidné místo a přikryjte ho, můžete k němu položit ohřívací láhev s teplou, nikoli vařící vodou.
2.Kontrola dýchání. Při nepravidelném dechu (nebo když pes přestane dýchat):
- povolte obojek
- otevřete psu tlamu odstraňte mu z tlamy všechny cizí předměty, sliny, krev nebo zvratky
- zaveďte umělé dýchání
3. Kontrola tepu. Je-li tep nehmatný, přitiskněte bříška prstů na levou dolní část hrudníku těsně nad loktem. Nenahmatáte-li puls ani zde a pes nereaguje, začněte srdce masírovat tak, že prudce stlačíte levou stranu hrudníku - jedenkrát za sekundu (pokud se srdeční činnost přeruší na 3-4 minuty, dochází k trvalému poškození mozku). Zaveďte umělé dýchání.
4. Ošetření krvácení. Každé velké krvácení musíte zastavit.
5. Fixace zlomených kostí
6. Kontakt s veterinářem. Zajistěte okamžitě veterinární vyšetření.
Umělé dýchání
1. Přesvědčte se, zda jsou dýchací cesty volné, tlama otevřená a čistá a jazyk vytažený.
2Položte obě ruce na hrudník v krajině žeberní a .silně, ale citlivě ho stlačte směrem dolů, abyste vytlačily z plic vzduch.
3. Opakujte v pětisekundových intervalech.
Křeče
Nejčastější příčinou je epilepsie. Těsně před začátkem záchvatu je pes obyčejně neklidný. Příznaky:
- pěna u tlamy
- kolaps a mdloby
- močení a vyprazdňování
- pádlování nohama
Jak postupovat
1. Pokud jste nevěděli, že váš pes je epileptik, okamžitě volejte veterináři.
2. Ověřte si, zda pes leží na bezpečném místě, z dosahu elektrického vedení.
3. Ověřte si, zda má pohodlí, povolte obojek a eventuálně ho přikryjte. Nedotýkejte se ho, dokud záchvat neskončil.
4. uložte psa v tiché a temné místnosti.
5. Záchvat by neměl trvat díle než 5 minut. Po skončení záchvatu očistěte psu tlamu od pěny a slin, srst od výkalů a moče.
6. Dejte mu napít, ale nekrmte ho mnoho, dokud se jeho stav neznormalisuje. Dopřejte mu odpočinek v klidném prostředí.
7. Řiďte se pokyny veterináře a navštivte ho, nebo vyčkejte jeho příchodu.
Utonutí
Jak dostanete psa na břeh, co nejrychleji odstraňte vodu z plic.
Malý psi: Zdvihněte psa na zadní nohy a držte ho hlavou dolů, můžete s ním i opatrně zatočit. Druhá osoba mu otevře tlamu a tiskne hrudník.
Větší psi: Uchopte psa jednou rukou kolem břicha pod žebry. Přehoďte si ho přes rameno, rozevřete mu tlamu a tiskněte hrudník. Nepokoušejte se mávat těžkým psem, neboť mu způsobíte vymknutí kloubů nebo mu přetrháte šlachy.
Úpal
Necháte-li v horkém počasí psa v nevětraném automobilu, může dostat úpal. Upadle do bezvědomí,nebo velmi těžce dýchá s pěnou tlamy.
Zákrok
1. Otřete pěnu u tlamy
2. Namočte celého psa do studené vody
3. Pospěšte do ordinace veterináře,kde bude ošetřování pokračovat dalším přídělem studené vody, léky pro povzbuzení a kortizonem. Zajistěte okamžitě veterinární vyšetření.
Cizí těleso v tlamě
Přidržte psa, pokud je to možné, otevřete mu tlamu jako při podávání tabletek a zjistěte, kde se cizí těleso zachytilo. Není-li to pro vás nebezpečné, vytáhněte předmět svými prsty nebo štíhlými kleštičkami. Když se vám to nepodaří, vyzkoušejte tuto metodu jako při vylévání vody z plic. Pokud ani to nepomůže, okamžitě vyhledejte veterináře.
Cizí těleso v oku
Nedovolte psu, aby se škrábal na oku. Není-li vyhnutí,navlékněte mu na přední nohy ponožky vycpané vatou. Fixujte psa, palcem a ukazováčkem zdvihněte oční víčko, abyste zjistili umístění cizího předmětu. Pokud se do oka zabodl, nedotýkejte se ho a okamžitě vyhledejte veterináře. Zachytil-li se cizí předmět na povrchu oka, pokuste se ho odstranit vyplachováním.
Cizí těleso v krku
V hrdle v dýchacích cestách psa se může vzpříčit úlovek dřeva nebo i míček. Jestliže je ucpán hltan, nastanou dýchací obtíže a pes může uhynout. Pokuste se překážku odstranit stejným způsobem jako při tonutí, ale při neúspěchu musí zakročit veterinář a těleso odstranit při lokálním umrtvení.
Otravné látky
Náhodné otravy psů jsou celkem vyjímečné, ačkoliv pes je při požírání potravy méně náročný než kočka a často pozře noho škodlivých věcí. Přiotrávit se může také tím, že olizuje a spolyká otrávené látky,jimiž byla ošetřována jeho srst. Příznakem otravy je:
- akutní zvracení
- bezvědomí
- prudké záškuby svalů
- křeče
- slabost
- krvácení
Zákrok
1. Zabraňte dalšímu požití jedu, spláchněte zbytky jedovaté látky ze srsti.
2. Poraďte se okamžitě s veterinářem
3. Domníváte-li se, že znáte zdroj otravy, odneste vzorek jevu i s obalem veterináři.
Neztrácejte čas tím, že se pokusíte léčit psa sami - k terapii bude určitě zapotřebí speciálních léčiv. Veterinář poradí, abyste psa přinutili některým dávidlem ke zvracení. To je však účinné jen tehdy, od pozření otrávené potraviny neuplynul čas delší než půl hodiny. Vhodná dávidla: prací soda (uhličitan sodný ve tvaru hrášku), nikoli kaustická (leptavá), (hydroxid sodný), teplá slaná voda, hořčice zředěná studenou vodou.